9 Ağustos 2011 Salı

İhtiyacımız Olan Tam da Buydu

Kaleye tecrübe lazım, sol bek lazım, en az 1 tane daha stoper lazım, yedek DM lazım, Cesc gidiyorsa oyun kurucu lazım, RVP yine sakat onun yerine oynayacak bir golcü lazım... Peki Arsenal'e ne lazım değil?

17 yaşındaki bir açık oyuncusu...

Şu an kadroda açık oynayabilecek futbolcular: Nasri, Arshavin, Gervinho, Walcott, Rosicky, Miyaichi, Vela ve hatta Chamakh...

Hani bu genç oyuncu Wenger'e 1-2 milyon pound'a mal olmuş olsa önemli değil. Takımda yüzlerce "potansiyel" oyuncu olsa da, bir tanesi daha kimseye bir zarar vermez. Ama tecrübeli bir kaleci için 5 milyon, stoper için 10 milyon, Mata için 20 milyon bulamayan Wenger, 17 yaşındaki bir "potansiyel" için 10 milyon pound harcayınca insan ister istemez şok oluyor. Üstelik yapılan anlaşmadaki performansa dayalı maddelerin, bonservis bedelini £15m seviyesine çıkarma ihtimali varsa, insan bu sefer deli oluyor.

Valencia'lı Juan Mata'nın kontratında, 31 Temmuz 2011'e kadar geçerli olan 20 milyon pound'luk bir "release clause" vardı. Wenger, parayı basıp bu transferi bitirebilirdi. Hatta Nasri'yi City'e vererek, para harcamadan bile Mata'yı takıma katabilirdi. Ama o, her zamanki gibi hiçbir şey yapmamayı tercih etti. Artık o serbest kalma maddesi geçersiz durumda ve Valencia, Mata'nın talipleri arasında bir açık arttırma savaşı başlattı bile.

La Liga oynamış, İspanya Milli Takımı forması giymiş ve orta sahanın her yerinde oynayabilen Mata'ya 20 milyon harcamaya yanaşmayan Wenger, en üst düzey tecrübesi Southampton ile League One oynamak olan 17 yaşındaki Alex Chamberlain'e 15 milyon harcamayı göze alabiliyor. Vermaelen'in sakatlanmasıyla takımın stoper ihtiyacı "acil" seviyeye çıkmışken Wenger, kanat oyuncusu sayısını 9'a çıkartmayı yeğliyor.

Anlayan beri gelsin.

Chamberlain, gelecek vaat eden bir oyuncu ve belki ileride dünyanın en iyilerinden birisi olacak. Ama şu an Arsenal'in ihtiyacı olan adam mı? Tabii ki değil.

Üstüne üstlük akademi, genç takım, rezerv takım ile birlikte 50-60 oyuncu besleyen, her sene 10+ oyuncuyu kiraya yollamak zorunda kalan Arsenal'in, "potansiyel" transferler için hala bir kamyon dolusu para harcamak zorunda oluşu düpedüz skandal. 6 senedir gençlere neden yatırım yapıldı o zaman? Takımdaki genç oyuncular Chamberlain'in gelişi hakkında ne düşünüyorlar acaba? Mesela bu transfer sonrası tekrar kiraya yollanması gündeme gelecek olan Miyaichi'ye sorun bakalım. Hazır eliniz değmişken, Squillaci gibi beş para etmez bir adam takımdayken, Rangers'a geri yollanan Bartley'le de konuşun.

Wenger, benim anlayış sınırlarımı aşalı çok oluyor. Artık icraatları öyle noktalara geldi ki, yakında kontratındaki 20 milyon poundluk tazminatı almak için kendini kovdurmaya çalıştığını düşünmeye başlayacağım. Bizi öyle bir noktaya getirdi ki, geleceği çok parlak bir oyuncunun kulübe kazandırılışını bile olumsuz bir habermiş gibi veriyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder