7 Ağustos 2011 Pazar

Gaflet Uykusu ve Hayali Sakatlar Listesi

Arsenal, bu ay içerisindeki 5. hazırlık maçını oynadı; 1 galibiyet, 3 beraberlik serisine bir de mağlubiyet ekledi ve hazırlık dönemini kapattı. Hani bundan 3 yıl önce olsa, hazırlık maçlarından alınan skorlar zerre umrumda olmazdı ve size burda hangi oyuncuların potansiyet gösterdiğinin yorumunu yapardım. Nedense bugün, hiç kendimi yorasım yok. Zaten 5 hazırlık maçı hakkında, Gervinho'nun kişisel yeteneklerinden başka konuşulacak olumlu hiç bir şey yok. Takım, Ağustos bitmeden 2 kritik Udinese maçı, Newcastle ve Man Utd deplasmanları ve Liverpool ile içeride oynayacak ve şu anki tabloya bakıp endişelenmemek mümkün değil.

Ligin başlamasına 6 gün kaldı ve Arsene Wenger'in ideal 11'inin nasıl olacağı hakkında en ufak bir fikri yok. Fabregas, "sakat" olduğu için hazırlık döneminde hiç bir maça çıkmadı. Benfica maçına götürülmeyişi de formsuz oluşuna bağlandı. Formsuz olsa da, lig başlamadan önceki son hazırlık maçında bir 15-20 dakka Cesc'i görseydik fena mı olurdu? Hem Cesc'in ayağı topla buluşurdu, hem de kendisinin bir daha Arsenal ile maça çıkmayacağı dedikodularına cevap verilmiş olurdu.

Wenger'in hayali sakatlar listesinin en son eklentisi, Portekiz'e gitmeden önce kendisiyle sert bir tartışma yaşadığı yazılan Nasri oldu. Wenger'in, geçen hafta Emirates Kupası'nda, Fabregas'ın yerinde denediği adam, bir hafta sonra kulüple ipleri koparma noktasına geldi. Zaten Nasri takımda kalsa bile, Arsenal'deki kontratını bitirmek için çıkacağı bu sezonda kendisinden ne kadar katkı beklenir, orası da ayrı hikaye. Şu an için kesin olan, Arsenal için hayati önem taşıyan iki adamın, bırakın ilk 11'i, haftaya kulüpte olup olmayacaklarını bile bilen yok. 2 kritik adamını kaybetmenin eşiğinde olan Arsenal'in ise, Valencia'nın reddettiği Mata teklifinden başka B planı yok.

Aslında, Arsenal'in muhteşem bir B planı olsa da pek bir şey farketmiyor. Geçen sezon sonunda, 3-4 transfere ihtiyacı olduğu konusunda herkesin hem fikir olduğu takım, şu ana kadar 0 net tranfere imza attı. (Clichy gitti, Gervinho geldi). Hani Wenger, şu noktadan sonra Cahill, Jagielka, Mata ve Benzema ile anlaşsa ne olacak? Bu adamlar ne zaman takıma katılıp, ne zaman uyum sağlayacaklar? Ferguson ve Dalglish gibi yeteneksiz hocalar, Temmuz ayının ilk yarısında transferi bitirirken tabi ki ne yaptıklarını bilmiyorlardı. Mart'ta anlaştığı Gervinho'yu Temmuz'da bağlayan ve sonra gaflet uykusuna yatan Wenger ne diyorsa doğrudur. Hayır, Wenger bu konuda o kadar yetenekli ki, transferleri bıraktım, takımdan gidecek oyuncuların bile kaderi son dakikaya kadar belli olmuyor. Cesc, Nasri, Bendtner, Almunia, Eboue ve Lansbury, Arsenal gelecekleri henüz netleşmemiş oyuncular listesinin güzide isimlerini oluşturuyorlar.

Lig bittiğinden beri, şu sayfaya Arsenal hakkında tek bir olumlu satır yazmadığımın farkındayım. Olumsuz olmak için özel bir çaba sarfetmiyorum çünkü dürüst olmak gerekirse, Arsenal'in başarılı olmasını istemiyorum. Yanlış anlaşılmasın, Arsenal ligi kazanıp, Şampiyonlar Ligi'nde de final oynayacaksa ne ala. Benim istemediğim, Wenger'in "başarı" tanımına uygun bir başka sezon. Arsene Wenger'in, Arsenal'deki süresini tamamladığı konusunda artık hiç bir şüphem yok ve onun yönetiminde Arsenal'in lig veya Şampiyonlar Ligi'ni kazanmasının mümkün olmadığına inancım tam. Aslında, Wenger'in gitmesini istememin sebebi kupasızlık da değil. Asıl sorun, kendisinin artık gerçek dünyadan çok uzaklaşmış olması ve saplanıp kaldığı bir obsesyondan asla kurtulamayacak olması. Takım, aynı sebeplerden dolayı tekrar tekrar hayal kırıklığına uğrarken, Wenger'in çözüm yerine bahane üretmesi, gerekli değişiklikleri yapmak yerine gaflet uykusuna yatmayı tercih etmesi. Başarılı olmalarını çok istememe rağmen, yarın Udinese, Arsenal'i, Şampiyonlar Ligi'nin dışına iterse çok da hayal kırıklığına uğramayacağım. Maalesef, bugün geldiğimiz noktada, Wenger'in tahtının sarsılması için Arsenal'in çok sağlam bir tokat yemesi gerekli hale geldi. Şerefli dörtdüncülükler, çeyrek finallerle 2-3 sezon daha gidileceğine, Arsenal bir kere dibe vursun ve bünyesindeki Wenger hastalığından tamamen kurtulsun. Biraz acımasız bulanlarınız olabilir, onlarla önümüzdeki sezonun ortasında tekrar konuşuruz.

3 yorum:

  1. Blogunu ilk okumaya başladığımda yazdığın her şey acımasızca geliyordu ama yazdıklarının teker teker çıktığıda ortada. Yazdıkların acımasızca değil çünkü hepsi gerçek. Bende senin bahsettiğin türde başarılar istemiyorum. O tokat gelse hayır demem sanırım.

    YanıtlaSil
  2. en sabirli Arsenal takipcileri bile yava$ yava$ uyanmaya ba$ladi artik.. Yarim sezon daha oynansin, hic kimse kalmayacak Wenger'in arkasinda.. Stad $imdiden yuhlarla inlemeye ba$ladi.. yakinda yuhlar istifa tezahuratlarina donecek.. Arsenal'e cok $ey vermi$ bir adam icin aci bir son olacak..

    YanıtlaSil
  3. Kesinlikle. En çok üzüleceğim şeyde beni Arsenal taraftarı yapan adamın böyle bir sonla ayrılabilme ihtimali olur sanırım.

    YanıtlaSil