20 Ağustos 2011 Cumartesi

Büyük Takım, Küçük Hoca

Szczesny, Miguel, Jenkinson, Frimpong, Ramsey, Lansbury... Sizce bu oyuncular, Arsenal'de olduklar için şanslılar mı? Sizce bu adamlar, Arsenal-Liverpool  gibi, Avrupa'nın en dişli fikstürüne kurbanlık koyun gibi sürülmekten mutlu mu? Tecrübeli oyuncuların sorumluluğu yüklendindiği bir takımda, omuzlarında tüm ligin ve Şampiyonlar Ligi'nin yükü olmadan oynamak istemezler mi? Böyle olsa, hem bu genç oyuncular hem de Arsenal bundan fayda görmez mi? 

Bugün Arsenal'in genç oyuncularının sahada verdikleri mücadeleye diyecek hiçbir şeyim yok. Liverpool'un pahalı transferleriyle, 10 kişi kalana kadar başa baş oynadılar. Arsenal'in eski hücum zenginliğinden, topa hakimiyetinden eser yoktu ama genç oyuncular ellerinden gelenin en iyisini sahaya koydular. Frimpong'un, Song'tan hiç bir eksiği yoktu. Gördüğü erken sarı kartın onun başına iç açacağı belliydi, nitekim maçı anlatan spikerler kendisi her faul yaptığında "Aman şimdi mi?" deyip durdular. Tecrübesiz oyuncunun, ikinci yarıda pamuk ipliğine bağlı olduğunun herkes farkındaydı. Wenger, tabii ki önlem almadı. Gerekli değişikliği Frimpong atıldıktan sonra yaptı. 

Savunmada Vermaelen mükemmele yakın bir maç oynadı. Oyunda kaldığı süre içerisinde Carroll'u tek bir pozisyon dışında tamamen etkisiz hale getirdi. Hem önde iyi bastı hem de kademeye iyi girdi. Liverpool'un Carroll adresli ortalarının neredeyse tamamını çıkıp aldı. Koscielny'nin yerine giren Miguel de, genç Jenkinson da, solda oynamak zorunda kalan Sagna da fena maç çıkarmadılar. Defansın iyi oyununa ek olarak, sezonu çok iyi açan Szczesny de yine günündeydi.  Orta sahada Frimpong oldukça gayretliydi, ancak heyecanının kurbanı oldu. Ramsey, üzerindeki sorumluğun altında biraz ezilmiş bir görüntü çizdi ve bütün maç hep yana oynadı. Onların yanındaki Nasri ise, Arsenal kariyerinin özeti gibi bir performans verdi. Canı isteyince oyuna dahil oldu, bir iki güzel hareket gösterdi, sonra bir 10-15 dakika kayboldu. İleride Arshavin yine %40 top kaybı oranıyla oynadı. Walcott maça gereksiz asabiyetle başlayıp kendi kendini oyundan düşürdü. Ancak asıl sorun bireyler de değil, takımın genelindeydi.

Arsenal, kaliteli oyuncularını kaybederken bir yandan da senelerin alışkanlığı olan pas oyunu ve hücum organizasyonlarından da oluyor. Geçtiğimiz senelerde Emirates'e gelen takım kim olursa olsun, Arsenal hep topa hakim olan, pozisyon bulan taraf olurdu. Geçen sezonun ikinci yarısı ve bu sezonun başlangıcı gösterdi ki, rakip Udinese gibi topla oynama arzusunda olmayan bir İtalyan takımı da olsa, artık Arsenal rakibine üstünlük kuramıyor. Senelerdir aynı oyun planıyla oynayan Wenger'in ise, sürekli topa hakim olunmadan nasıl futbol oynanacağına dair hiçbir fikri bulunmuyor. Takımın hücumlarının büyük bölümü, ceza sahasına doldurulan toplarla sonuçlanıyor ki, bugün Arsenal'in 4 kanat ve 3 orta saha oyuncusunun ceza sahasına yaptığı isabetli orta sayısı 0 idi. Eğer oldur boşalt oynanacaksa, Premier Lig'in fiziksel olarak en yetersiz forveti RVP'yi oynatmanın da bir anlamı yok, koyalım Bendtner oynasın forvette. 

Dalglish'in Liverpool'u, yeni toparlanmış bir takım ve şüphesiz ki zamana ihtiyaçları var. Gerçi yeni transflerlerin tamamının Premier Lig'den yapılmasının amacı takımın çabuk performans vermeye başlamasını sağlamaktı. Bu transferler ilgili en popüler eleştiri, yeni oyuncuların tamamının Premier Lig'in orta sıralarından alınmış olması ve ligin tepesine oynayacak bir takım oluşturmalarının zor olacağı iddiası. Büyük takım oyuncuları, analarının karnından mı büyük oyuncu olarak doğuyorlar bilmiyorum ama şu an izlediğim Liverpool'un harcadığı paranın karşılığı bir futbol oynadığını söylemem zor olur. Eğer bugün Arsenal 10 kişi kalmasaydı, galibiyeti kopartabilirler miydi ondan da emin değilim. 

Arsenal iyi mücadele etmiş, Liverpool vasat bir görüntü çizmiş olsa da maç beklenildiği gibi sonuçlandı. Arsenal için tehlike çanları aylardır çalıyordu, artık yavaş yavaş dananın kuyruk sokumuna geldik. Çarşamba hayati bir Udinese deplasmanı var ve Pazar Old Trafford'a gidiliyor. Transferin bitmesine 10 gün var ve takımın ihtiyacı olan takviye sayısı en az 5. Koscielny'nin sakatlanmasından sonra bu hafta acil bir stoper transferi görebiliriz, ancak ondan ötesini beklemiyorum. 

1 yorum:

  1. benim bildiğim wenger transfer yapmaz stopere filan.Senin dediğin gibi artık oyuncuların fiyatı çok çok artıcak bize karşı.yazdan şu cescle nasriyi yollasaydık hazard,matayı 50 ye kapatırdık.Yazık vallahi.Tanıyamıyorum wenger'i.Bu arada frimpong'u çok beğendim ben.kırmızı görmesine rağmen.Song'un eski halinden bikaç gömlek üstün

    YanıtlaSil