14 Ağustos 2011 Pazar

Bunlar İyi Günlerimiz

Bir yanda Clichy, Cesc ve Nasri'nin terkettiği ve akli dengesini yitirmek üzere olan hocası yüzünden hiç bir transfer yapmayan Arsenal; diğer yanda Carroll, Taylor ve Enrique'nin terkettiği ve akli dengesini çoktan yitirmiş sahibi yüzünden transfer yapmayan Newcastle... Ligin, gazı kaçmış iki takımının, 90 dakika gerçek bir tehlike üretemediği sıkıcı bir maç izledik dün.

Maçla ilgili ilk değinmek istediğim şey, Wenger'in ve elindeki oyuncu grubunun, hatalardan ders alma konusundaki inanılmaz beceriksizliği. Geçen sene, Arsenal, Newcastle deplasmanına gittiğinde, ilk yarıyı 4-0 önde kapatıyor; ikinci yarı kendisiyle dalaşan Joey Barton'a kafa göz giren Abu Diaby'nin atılmasından sonra dağılarak maçı 4-4 berabere bitiriyordu. Daha o maçın üzerinden 7 ay geçmişken, Arsenal, Joey Barton'un hazırladığı benzer bir tuzağa gözü kapalı daldı ve yine kendi ipini çekmiş oldu. Barton, önce gitti Song ile dalaştı. Song "Aman bu adamla bir olmayayım" demedi, gitti elemanın bileğine bastı, hakem görse direk kırmızıydı; Arsenal ucuz atlattı. O olaydan 10 dakika sonra Barton, bu sefer ceza sahasında kendini yere attığına inandığı Gervinho'nun yakasına sarıldı ve "Çat!". Sevda Demirel'in, Hande Ataizi'ne yapıştırdığı tokadın bir benzerini, Arsenal'in yeni transferi Barton'a yapıştırdı ve doğal olarak da atıldı. Arsenal'i 10 kişi bırakma emeline 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşan Barton ise tüm bu olaylardan sadece bir sarı kart ile çıktı. Burada ne hakemi, ne de Barton'u suçlamak istiyorum nitekim sakallı bir ünlümüzün dediği üzere "Beni bir kere aldatırsan, sana yazıklar olsun; beni iki kere aldatırsan, bana yazıklar olsun". Wenger'in yıllardır sürdürdüğü, "Ceza yok, sorumluluk yok" politikasının bizi getirdiği nokta burası işte. Song biliyor ki, Barton'un bileğine basarsa bu yaptığı yanına kalacak, Wenger'in kendisine yaptırım uygulaması mümkün değil çünkü koskoca kulübün içerisinde onun mevkiinde oynayacak bir başka adam yok. Gervinho biliyor ki, ne yaparsa yapsın cezalandırılmayacak, çünkü Squillaci ve Almunia örneklerinde olduğu gibi, Wenger'in sürekli hayal kırıklığı yaşatan oyunculara sabrı sonsuz. Fabregas ve Nasri'nin bu kulübü terk etmek için yanıp tutuşmalarının tesadüf olduğunu mu zannediyorsunuz peki? Arsenal böyle devam ederse yarın, Wilshere, Ramsey ve Chamberlain'in de aynı şekilde kaçmayacak mı?

Dün akşam Gervinho atılmasaydı, maçın sonucu büyük ihtimal değişmeyecekti. Arsenal, sezon öncesi hazırlık maçlarında, Gervinho'nun kişisel çabaları hariç, oldukça kısır bir futbol oynadı. Dün de, rakip savunmayı rahatsız eden tek oyuncu Gervinho idi. Arshavin solda istekli başlar gibi oldu ama 10. dakikadan sonra yine ortadan kayboldu. RVP, kaptan çıktığı maçta oldukça tutuktu; önüne düşen 2-3 topa bitirici vuruşları yapamadı; kullandığı bütün duran topları da harcadı. Cesc, Nasri ve Wilshere'in yokluğunda, Wenger'in orta sahanın ortasında görev verdiği isim Rosicky'di. Sene 2005 olsa belki bu tercih mantıklı olabilirdi ama bu saatten sonra, Rosicky'nin Arsenal'in beyni olmasını beklemek, Çek oyuncuya da haksızlık. Diaby'nin bütün sezonu sakat geçireceğini bildiğimiz için, Wenger'in orta üçlü için Wilshere-Ramsey-Song'tan başka hiç bir seçeneğinin kalmadığını, bu oyuncuların birisinin yokluğunda Arsenal'in puan kaybetmeye mahkum olacağını söyleyebiliriz. Bu arada içimden bir ses, alternatifsiz kaldığından beri sürekli geri giden Song'un, bu sene kabus gibi bir sezon geçireceğini söylüyor.

Son 1-2 aydır, sürekli olarak olumsuz yazılar yazdım, maalesef, dün akşam, Arsenal bana olumlu konuşacak hiç bir şey vermedi. Hani kendimi sıksam Szczesny'nin performansını ve takımın duran toptan gol yemeyişini olumlu hanesine yazabilirim. Eğer Wenger'in transfer döneminin son 2 haftasında mucizeler yaratmasını bekliyorsanız, kendisinin maç öncesi basın toplantısından iki açıklamasını yazayım şuraya:

"We will not do a deal for Juan Mata. I don't have to give a reason".

"We're nowhere near on Jadson. We are not talking to Shakhtar about him"

Türkçesi: "Nah* size transfer!".

İngiltere, Londra isyanları bastırıldı zannediyor ancak hafta Liverpool'un galibiyetinden sonra Kuzey Londra'da çıkacak cıngarı hesaba katmıyor. Aynen devam Wenger! Lütfen kulübün parasını harcama ki, seneye takımın başa gelecek gelecek hocaya daha çok bütçe kalsın.

*(o)))

1 yorum:

  1. Yalnız Lucescu Jadson'la ilgilendiğimizi doğrulamış.

    YanıtlaSil