23 Ağustos 2011 Salı

Bizimki Patlıcan Mı?

Manchester United, gün itibariyle yeni bir sponsorluk anlaşmasını açıkladı. Buna göre, United'ın antreman formalarına sponsor olan DHL bu anlaşma için yılda 8 milyon pound ödeyecek. Yani Arsenal'in ana sponsoru Emirates'in ödedidiğinden 2 milyon daha fazla..

United'ın antreman forması, Arsenal'in normal formasından nasıl daha değerli olur diyorsanız, Liverpool'un, Warrior Sports'tan alacağı miktarın Arsenal'in Nike'tan aldığının 4 katı olduğunu hatırlatayım. City'nin Etihad'tan stadyum sponsorluğu için alacağı paranın, Arsenal'in Emirates'ten kazandığının 6 katı olduğunu da yazardım ama City'nin anlaşması hileli olduğu için sayılmaz.

Arsenal'in sponsorluk anlaşmalarının, rakiplerininkilerle kıyaslandığında oldukça düşük olmasının temel nedeni, kulübün stad inşaatına girişirken, güvence olsun diye uzun süreli kontratları tercih etmiş olması. Gerçi, Man Utd ve Liverpool'un, Amerikalı sahiplerinin bulduğu sponsorları gördükten sonra, Arsenal'in resmen kazıklandığını söylemek mümkün. Ivan Gazidis, ilk göreve geldiğinde, kulübün bütün sponsorluk anlaşmalarını gözden geçireceğini vaadetmişti ancak sportif başarının bir türlü gelmeyişi, kendisinin pazarlık elini oldukça zayıflattı. Bugün öyle bir noktaya geldik ki, United'ın antreman forması bile Arsenal'den daha fazla para kazanır halde. Buyrun size, Wenger'in bir türlü sonuç vermeyen gençlik projesinin bir başka olumsuz sonucu daha. 

Merak edenler için Premier Lig'deki belli başlı sponsorluk anlaşmaları şöyle:

Arsenal
Nike: £8m/yıl
Emirates (forma): £6m/yıl
Emirates (stad): £6.6m/yıl

Man Utd
Nike: £23m/yıl
AON: £20m/yıl
DHL: £8m/yıl

Liverpool
Warrior Sports: £25m/yıl
Standard Chartered: £20m/yıl

Chelsea
Adidas: £20m/yıl
Samsung: £15m/yıl

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder