2 Temmuz 2011 Cumartesi

Clichy Out; Gervinho In

Henüz resmi açıklama yok, ancak Arsenal bu sezon, transferi Gervinho'nun gelişi ve Clichy'nin ayrılışıyla açıyor. Fildişi Sahilli olan Gervinho, Arsenal ile anlaştığını kendi ağzından açıklarken Clichy'nin de 7 milyon pound karşılığı Manchester City'e satılması kesin gibi.

Şahsen Clichy'nin çok büyük kayıp olduğunu düşünmesem de, Wenger'in transfer politikasını aklıma getirince endişelenmeden yapamıyorum. Arsenal'in, Clichy kadrosundayken bile bir sol bek transferine ihtiyacı vardı, şimdi onun ayrılışıyla o bölgede güvenilecek tek bir adam bile kalmadı. Her sezonun yarısını sakat geçirmekten hiçbir gelişme kaydedemeyen Gibbs ve Premier Lig kalibresinde olmadığı her halinden belli olan Traore'yi adamdan sayıyorsanız orası ayrı tabi. Bana göre Wenger, bu transferden gelen parayı direkt olarak bir başka sol beke yatırmalı. Lyon'lu Cissokho, Newcastle'dan Jose Enrique, Udinese'li Armero gibi isimler 10 milyon euro civarına alınabilecek, ilk aklıma gelen adamlar. Tabii ki Wenger'in bu pozisyonu takım içerisinden kapatma gibi bir çılgınlık yapma ihtimali de var ki, o zaman Vermaelen'i ya da sol açıklardan birini sol beke monte edilmeye çalışırken izleyebiliriz. Wenger, geçmişte benzer bir denemeyi Ashley Cole ile yapıp başarılı olmuş olsa da, şu an Arsenal kadrosunda böyle bir işin altından kalkacak personel olduğunu söylemek zor.

Clichy'e, Emirates'in çıkış kapısına eşlik edip etmeyeceği merakla beklenen iki isimden biri olan Nasri'nin durumunda henüz pek bir gelişme yok. İngiliz basını, United'ın ilgisine, Manchester City ve Chelsea de katılınca, fiyatın £20m civarına kadar çıktığını yazıyor. Tahminim, böyle bir teklif gelmesi halinde Arsenal'in "Hayır" diyemeyeceği yönünde. Nitekim Nasri sözleşme imzalamaya yanaşmazsa, bu transfer dönemi kendisinden para kazanmak için son şans olacak. Ashley Young transferinden sonra, United'ın ilgisinin azalacağını kabul edebiliriz sanırım. Chelsea ve City arasında yaşanacak bir bonservis rekabeti Arsenal için en hayırlısı olur gibi. Bu arada Wenger'i 6 aydır kontrat pazarlığında terleten Nasri'ye tavsiyem bu saatten sonra Arsenal'de kalmayı aklına bile getirmemesi. Bundan 3 sene önce maaşını arttırmak için aynı "Giderim" blöfünü çeken Adebayor'un başına gelenleri sanırım kendisi daha yakından takip etmiştir. Bu saatten sonra Arsenal taraftarının Nasri'yi kabul etmesi bana çok zor gözüküyor.

Bunlara ek olarak, son 1 senedir İngiliz basınında sürekli yer alan Cahill ve Samba isimleri bu günlerde daha bir sıkça anılır oldu. Sanırım Wenger, şu an Bolton ile pazarlıkta ve oradan bir sonuç alamazsa Samba transferini bitirecek. Arsenal'in elinde takasta kullanacak kamyon yüküyle adam varken, tüm bu transfer haberlerinde takas ihtimalinin hiç geçmemesi benim için ayrıca şaşırtıcı.

Öte yandan, düne kadar ayrılacaklarına kesin gözüyle bakılan isimlerin hiçbirisinden henüz ses gelmedi. Bendtner'in babası "Sağlam teklif yok" dedi, Denilson'un menajeri birkaç transfer dedikodusunu yalanladı, Rosicky ve Vela ayrılmayı düşünmediklerini açıkladılar ve Almunia, büyük bir maaş indirimiyle 3. kaleci pozisyonuna yerleşecek gibi duruyor. Tüm bu adamların ortak özellikleri, kimselerin onlara Arsenal'in ödediği enayi parasını ödemeyeceğini anlamaları sanırım. Özellikle Denilson ve Bendtner, piyasa değerlerini öğrenince şok olmuş olsalar gerek. Wenger'in her halükarda bu adamları kapı dışına koyması gerekiyor bence. İngiliz basınınında Bendtner ile Beşiktaş'ın, Arshavin ile de Galatasaray'ın ilgilendiği de yazılıyor bu arada.

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama benim açımdan oldukça endişe verici bir transfer dönemi oluyor. Clichy, Nasri ve Fabregas üçlüsünün ayrılmasıyla Arsenal'in bir dağılma sürecine girme ihitmali yok değil. United, City, Chelsea ve Liverpool dörtlüsünün tamamının önümüzdeki sezon daha iyi olacaklarını varsayarsak, Wenger'in gerekli transferleri yapmaması halinde, Arsenal'i zorlu bir sezon bekleyebilir. Bu seneki büyük hayal kırıklığından sonra, ilk dördün de gerisinde kalınırsa olmaz denilen şeyler bile olabilir. Karamsar olmak için belki erken, ancak iyimser olmak için de bir neden henüz göremiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder