30 Temmuz 2011 Cumartesi

Adam Başı Para


Kewell'ın, Galatasaray ile olan söyleşmesinin bittiği ve Avustralyalı'nın memleketine dönme arzusunda olduğu malumunuz. Bu transfer aylardır bir türlü netlik kazanmadı çünkü ortada ufak bir sorun var: Avustralya 1. Futbol Ligi olan A-League'de 'salary cap' var ve Kewell'ın, Galatasaray'dan kazandığı para, herhangi bir AL takımının kredisini tek başına doldurmaya yetiyor. Yani kendisiyle ilgilendiği söylenen Sydney FC ve Melbourne Victory gibi takımlar, Kewell'a aynı seviyede ücret vermeye kalkarsa, geri kalan 24 oyuncu için ellerinde 100-150 dolar filan kalacak. Salary cap sorununu ortadan kaldırsak bile, hiçbir A-League kulübünün, Kewell'ın maliyetini karşılayacak bütçesi de yok gibi.

Avustralya Futbol Federasyonu, ülkede rugby, avustralya futbolu, kriket gibi sporların uzak ara gerisinden gelen futbola olan ilgiyi arttırmak için Kewell'ın gelişine sıcak bakıyor. Maliyet ve salary cap sorunlarının önüne geçebilmek için ise ortada ilginç bir teori var. Menejeri Bernie Mandic'in açıkladığı üzere Kewell, AFF ile özel bir statü ve kontrat üzerinde pazarlık yapıyor. Bu anlaşmaya göre Kewell, hangi takıma transfer olursa olsun, maaşına ek olarak seyirci sayısına yaptığı katkıya göre bonus alacak. Mandic, Kewell etkisiyle yaratılacak ek hasılatın %70/30 şeklinde paylaşıldığı bir anlaşmayı federasyona önerdiklerini açıkladı. Bu da şu demek oluyor; diyelim Kewell, Sydney FC'ye transfer oldu ve ligde Melbourne karşısına çıkıyorlar ve bu maça geçen sezon 10.000 kişi gitmiş. Eğer bu sezonki maça 15.000 kişi gelirse, aradaki fark olan 5000 kişinin getirdiği hasılatın %70'i Kewell'a gidecek.

Evet, biraz garip ama her iki tarafın da kazandığı bir durum var ortada. A-League, Avustralya'nın yetiştirdiği en iyi futbolcuyu kazanacak; Kewell da, kariyerinin son yıllarında fazla yıpranmadan formda kalacak ve Avustralya Milli Takımı'na katkıda bulunmaya devam edecek. Bu arada, anlaşmanın biraz açgözlü bulanların seslerini yükseltmesi üzerine Kewell, "İnsanlar ne yapmaya çalıştığımı anlamadan eleştirmeye başladılar" gibisinden bir açıklama yaptı. Zannedersem, kendisinin, hasılatlardan gelen parayı Avustralya'daki futbol akademilerine yönlendirmek gibi bir projesi var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder