28 Haziran 2011 Salı

Yeni Cesc Mi?

Bundan 2 sene filan önce, Cesc-Barça flörtü ilk başladığından beri İngiliz basınında çıkan "Yeni Fabregas" haberlerinin sayısı milyonu aşmıştır. Geçen sene burada çok yorum yaptık bu konu hakkında, ancak bu sene artık hiç muhattap bile olmuyordum. Ta ki dünkü Daily Mail "özel" haberine kadar.

"Daily Mail'e güven mi olur abi?" dediğinizi duyar gibiyim, ancak adamlar bu sefer bayağı bir iddialı. Aslında haberin doğruluğundan çok, transfere konu olan ismin akla yatar oluşu ilgimi çekti.

Juan Manuel Mata, aynen Cesc gibi genç ama tecrübeli bir oyuncu. Son 4 sezondur Valencia'nın kadrosunda düzenli olarak yer alan Mata, İspanya Milli Takımı'nın da her seviyesinde oynamış bir yetenek. Avrupa futboluna şöyle bir baktığınızda, Cesc'in biraz daha ofansifi ve hızlısı gibi görünen Mata'nın, Fabregas'ın yerini doldurma potansiyeli olan birkaç oyuncudan biri olduğunu görüyorsunuz. Zaten bu özel haberin, Fabregas'ın Barça'ya gidiş hikayelerinin yoğunlaştığı bu günlerde patlaması tesadüf değil. Mata, gerçekten de Wenger'in B planı olabilir.

B Planı diyorum çünkü tahminim Wenger'in A planının Fabregas'ı takımda tutmak olduğunu tahmin ediyorum. Ancak bugün, Arsenal'in patronu Gazidis'in de açıkladığı üzere, Barcelona'nın ilgisi somut teklife geçen hafta döküldü ve €30m civarındaki ilk teklif reddedilmiş olsa bile, Barça parayı basarsa Arsenal'de artık "Hayır" diyecek hal kalmamış durumda. Zannedersem, Cesc ve Arsenal yönetimi £40m civarı bir bonservis bedelinde anlaştılar ve artık mesele tamamen Barça'nın bu seviyeye çıkmasına bağlı. Şu an kasıyormuş gibi görünen Katalanlar, eğer Alexis Sanchez'i City'e kaptırırlarsa, bana göre kesenin ağzını açmak zorunda kalacaklar.

Aslına bakarsanız, Arsenal'in Mata'yı almak için Cesc'in ayrılmasını beklemesine gerek yok. Nitekim, bir takımda sadece 1 tane kaliteli orta saha oyuncusu olacak diye bir kural yok. Arsenal'in Mata'nın bonservisine yetecek parası da var, takımda açacak yeri de. Ama tabii ki, bizim bildiğimiz Wenger Cesc'i satmadan, Mata'ya £20-25m bonservis basacak bir adam değil. Eğer Mail'in iddia ettiği gibi Arsenal, Valencia'ya resmi teklif yaptıysa, o zaman Cesc yavaştan yolcudur gibi. Zaten tatilde olduğu İspanya'dan Londra'ya geri dönmeyeceği de şimdiden yazılmaya başladı.

Tüm bunlar hala spekülasyondan öteye geçen haberler değil aslında ama böyle bir senaryo akla yatmıyor değil. Artık Arsenal defterini kapattığı ve sırf Wenger'e ve kulübe olan saygısından transferini istemediği belli olan Cesc'in yerine, benzer yeteneklere sahip, ancak daha istekli bir oyuncunun gelmesi kulağa çok da kötü gelmiyor. Tabii ki Mata haberinin tamamen balon olması ve Cesc'in satılıp yerine kimsenin alımaması gibi bir ihtimal de var ki, o da kulağa harbiden çok kötü geliyor.

1 yorum: