26 Haziran 2011 Pazar

Kanat Enflasyonu

Arsenal cephesinde dedikodudan ibaret olmaktan çıkan, birçok kaynağın önümüzdeki hafta açıklanacağını söylediği 3 transfer var. Lille'den Gervinho, Southampton'dan Alex Chamberlain ve Velez Sarsfield'tan Ricardo Alvarez. İlginç olan ise her 3 oyuncunun da hücuma yönelik kanat oyuncuları olması. Anlaşılan Wenger, Arshavin ve Walcott'tan umudu kesmiş. 3 kanat oyuncusunun birden transfer edilmesi biraz radikal bir kararmış gibi gözükse de, bu transferler pek de süpriz değil. Wenger'in scout'larının bu 3 oyuncuyu da 1 yılı aşkın bir süredir izlediğini biliyorduk.

Gervinho için Wenger'in yaptığı ilk resmi teklifin tarihi 2007 yılıdır. Yani anlayacağınız bu adam son 5 senedir Arsenal tarafından takip edilmekte. Bu açıdan bana fena halde Chamakh'ı hatırlatıyor. Wenger onu da yıllar yılı takip etmişti. Umarım Gervinho'nun Arsenal kariyeri Chamakh'tan daha verimli olur. Geçen sezon Lille'in Fransa Ligi'nin tozunu atmasında önemli katkısı olan eleman, sezonu da 18 gol 10 asist gibi etkileyici istatistiklerle kapattı. Gervinho, Arsenal'in 3 yeni transferi içerisinde direkt takıma girip katkı yapmasını beklediğimiz isim olacak. Hız ve fizik olarak Premier Lig standartlarına çok uzak olmayan Fildişi Sahilli oyuncunun, safkan bir kanat oyuncusu olmadığı da bilinen bir gerçek. Stili bana Henry'i hatırlatmakta, ki onun da Arsenal'e bir kanat oyuncusu olarak geldiğini hatırlatmakta fayda var. Nasri'nin ayrılması halinde sol tarafta oynayacağını tahmin ettiğim Gervinho, Nasri takımda kalırsa Walcott'tan formayı alacaktır. Bu değişikliğin sonucu Walcott'u forvete kayarken görürsek şaşırmayalım. Hatta RVP'nin yokluğunda Gervinho-Walcott ikilisinin sürekli pozisyon değiştirerek oynaması da mümkün. Arsenal hücumuna çeşitlilik ve fiziksel güç kazandırması açısından Gervinho transferini olumlu görüyorum. Bu noktada tek korkum, Gervinho'nun, aynı Chamakh gibi Premier Lig'e bir gömlek eksik kalması olasılığı.

Bundan 4 sene önce Walcott'u izlerken ne görüyorsak, Arsenal'in büyük olasılıkla ikinci transferi olacak olan Alex Oxlade-Chamberlain'de de aynı şeyleri görüyoruz. Çok süratli, çok rahat adam eksilten, bitiriciliği üst seviyede genç bir oyuncu. Başka bir takımın taraftarı olsanız, kendisini izleyip heyecanlanmamanız mümkün olmaz. Ancak son yıllarda Arsenal kadrosu o kadar çok 'genç yetenek' gördü ki, sanırım Arsenal taraftarları bu transfer yüzünden nefessiz kalmayacak. Aynı Gervinho gibi, Chamberlain'in de Walcott'un formasına daha ilk sezondan gözünü dikmesini bekliyorum.

Bu 3 transferden en merakla bekleneni sanırım Ricky Alvarez olacak. 17'sindeyken Avrupa kulüplerinin dikkatini çeken, ancak dizinden geçirdiği sakatlık yüzünden transferi gerçekleşmeyen Alvarez, o dönemden beri Arsenal tarafından ilgiyle izlenmeye devam etti. Şu an 22 yaşında olan Alvarez, bazı otoritelere göre, Güney Amerika'dan İngiltere'ye gelmek için biraz yaşlı. Bu da demek oluyor ki, Arjantinlinin kendini geliştirmek için önünde çok uzun bir süre yok. İngiliz futboluna çabuk adapte olursa ne ala, olamazsa pahalı bir Wenger kumarı olmaktan öteye geçemeyecek. Kumar demişken, Wenger, Hazard, Young, Downing gibi kendini kanıtlamış adamlara yönelmek yerine, yine kendi klasiğini konuşturup Gervinho, Alvarez gibi oyuncularla kumar oynamayı tercih etti. Bana göre bu oyuncular da tutmazsa, bu yaz Wenger'in son başarısız transfer dönemi olarak tarihteki yerini alacak.

Son olarak, 3 kanat oyuncusunun birden transfer edilmesinin Vela ve Arshavin'in Arsenal kariyerlerinin sonunu işaret ettiğini söyleyebiliriz. Eğer Nasri takımda kalır ve yeni transferler iyi performans gösterirse, Walcott'un da ilk onbirde aldığı süre oldukça azalabilir. Bu transferlerin bölgesine getireceği rekabetin benzerinin diğer bölgelerde de yaşanacağını söylememiz şimdilik zor tabi. Arsenal'in orta saha, defans ve kaleye ciddi takviyelere ihtiyacı var. Umarım transferin geride kalanında Wenger, kanatlara yaptığı gibi bu bölgelere de üçer beşer takviye yapar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder