9 Mayıs 2011 Pazartesi

Hak Eden Kazandı

Parçaları bir araya getirmek, takım olmak, disiplinli olmak, yardımlaşmak, zihinsel kuvvet, yıldızlardan verim almak... Man Utd'ın başarısını tanımlamak için bir çok söz söylenebilir. Bu sezon başlarken, son 20 yılın en zayıf kadrosuna sahip oldukları, Rooney hariç hiçbir yıldızları olmadığı, orta sahada çok sıkıntı çekecekleri, Scholes ve Giggs gibi veteranların yorulacağı yazıldı, çizildi. Ancak United, Ferguson başında olduğu sürece hep zirveye ortak olacağını bize bir kez daha kanıtladı. Eğer futbolun amacı skor almaksa, dünya üzerine daha iyi bir hoca daha zor gelir..

United'ın tüm sezonuna bakın, Ferguson'un takımının her bir oyuncusunun çorbada biraz tuzu olduğunu görüyorsunuz. Berbatov, küçük maçların golcüsü mü, o zaman sadece küçük maçlarda oynasın. Fernandez, sadece bitiren bir adam mı; o zaman ona göre hazırlarız. Orta sahamız zayıf mı; o zaman yıldız forvetimizi orta saha virtüözüne çeviririz. En güçlü yerimiz iki stoper ve kalecimiz mi; o zaman kontra atak olayını mükemmele yakın yaparız. Takımda yaşlı oyuncular mı var; o zaman Şampiyonlar Ligi yarı finaline yedek takımla çıkarız.

Bütün maçlara aynı kadroyla çıkar, aynı futbolu oynar, aynı değişiklikeri yapar, aynı hatalarla maç kaybederiz değil. Uyum sağlarız, çözüm yaratırız, gerekirse kadro dışı bırakır, hak edeni ödüllendiririz. Adımız filozof olmaz pragmatik olur belki, ama müzemiz baştan başa kupayla dolu olur.

Ben Arsenal taraftarı olabilirim, ancak Ferguson'u ve United'ı görmezden gelmek için kör olmam gerekir. Bu sene Premier Lig'i hak eden kazandı. Umuyorum Şampiyonlar Ligi'ni de, hak etmedikleri kararları almak için her türlü kepazeliği sahaya döken katalanların elinden alırlar. Umarım Arsenal de büyüyünce bu United gibi olur.

2 yorum:

  1. Biraz fazla övmüşsün, hakemlerin yaptıklarını defalarca sende yazdın, onlar olmasaydı ne olacaktı? United elindekileri çok iyi kullandı evet haklısın ama tek başına değillerdi.

    YanıtlaSil
  2. manchester united v big four maçlarından sonra hala hakem diye ötenler var demek, ilginç.

    YanıtlaSil