16 Nisan 2011 Cumartesi

Tıp!


Gün geçmiyor ki Mourinho, şapkasından yeni bir tavşan çıkarmasın. Bu akşamki Barça maçı öncesi neler yumurtlayacağı, tüm İspanyol basını tarafından merakla beklenirken, Mourinho'nun sürprizi hiçbir şey yumurtlamamak oldu. Kendisine yöneltilen soruların Aitor Karanka tarafından cevaplanmaya başlanmasına, toplantıdaki gazetecilerin çoğunun tepkisi ortamı terketmek oldu. Karanka, daha sonra bu durumu "Mouriho, her ağzından çıkanın basında büyük bir olaya dönüşmesinden bıktı. El Classico öncesi tansiyonu yükselten taraf olmamak için bugün konuşmamayı tercih ediyor".

Bana göre, Mourinho, basına nasıl kapak yapsam diye kafa yorduğu kadar işine konsantre olsa, Real bugün La Liga'nın 35 puanla lideriydi. Geldiği günden beri İspanyol gazetecilerle, soğuk (ve hatta sıcak) savaş içerisinde olan Portekizlinin, bu kadar önemli bir maç öncesi yine gazetecilere karşı skor yapma çabasında olması düşündürücü. Dünyanın en rezillerinden olan İspanyol spor medyası, belki daha da beter muameleye layık ancak dünyanın en çok kazanan hocasının, basınla bu kadar yüzgöz olması da saçma. Mourinho şunu unutmamalı ki, bugün senede 11 milyon euro alıyorsa, bunu biraz da her söylediğini "olay" yapan medyaya borçlu. Kazandığı başarılara bakarak bu parayı hakettiğini söyleyebiliriz, ancak "medyatik" olmanın, kontrattaki maaşa olumlu etkisi de bilinen bir gerçek.

Hepsinin ötesinde, bana göre bu görüntü, bu akşamki maçtan pek de umudu olmayan bir adamın görüntüsü. Senelerdir kendisine uzatılan her mikrofona iddialı açıklamalar yapan Mourinho, ne tesadüftür ki, Barça maçı öncesi susmayı tercih ediyor. Biliyor ki, büyük konuşursa, ertesi gün tükürdüklerini tek tek yalamak zorunda kalabilir. Eh, küçük konuşup, Barça'nın daha iyi olduğunu kabul etmeyi de gururuna yediremeyince, konuşmamayı tercih ediyor tabi Portekizli. Sessiz protesto iyi güzel tabi. Olur da Real bu akşam sahadan net bir galibiyet çıkarırsa, bakalım Mourinho yarın da sessiz kalmaya devam edecek mi? Peki Real, Barça'yı Şampiyonlar Ligi'nden elerse? Yine sus pus oturacak mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder