24 Nisan 2011 Pazar

Old Trafford, Emirates Farkı

Old Trafford'ta son 10 dakikaya girilmiş, maç golsüz devam ediyor. United, iyi oynayan taraf ancak gol bir türlü gelmiyor. Stadı dolduran 75000 kişide, Ferguson'da ve sahadaki onbirde en ufak bir panik emaresi yok. Herkes sanki 10. dakikaymış gibi desteğine devam ediyor. Ferguson, elindeki golcüleri, adları ve formları ne olursa olsun birer birer sahaya diziyor. Bugün Owen, olmuş, yarın Macheda.. Herkes biliyor ki, takım golü bulacak. Çünkü geçmişte bu hep böyle olmuş. United, son 10 dakikaya yüzlerce gol, onlarca da kupa sıkıştırmış.

Aynı koşulları Emirates'e taşıyın bir de. Son 10 dakikayı geçtim; takımın gol bulamadığı ilk 45 dakikadan sonra çıkılan ikinci yarıları aklınıza getirin. Wenger'in paniği yüzünden okunuyor. Oyuncular desen, 108'de öne geçtikleri maçı bağlayamacak kadar zayıflar. Rakip takım, Arsenal kalesine her yaklaştığında tribünlerden çığlıklar yükseliyor; defansın eli ayağına dolaşıyor. Wenger, oyuna hep aynı şekilde müdahale ediyor. Hiç bir işe yaramadığını herkesin bildiği, Bendtner'i sağ kanada koyma hamlesini yapıyor. Herkes biliyor ki, takım golü yiyecek. Çünkü geçmişte bu hep böyle olmuş. Arsenal, son 10 dakikada yüzlerce gol yemiş, onlarca da kupayı heba etmiş.

Bu zayıflık artık herkesin canına tak etmiş. Taraftar, Wenger'e yalvarıyor. Ama Fransız en iyi yaptığı şeyi yapıp, 3 maymunu oynuyor. "Yok öyle bir zayıflık" diyor. "İkincilik başarı" diyor.

Geçen hafta, Cesc çıktı; taraftarın hislerine tercüman olan açıklamalar yaptı. Wenger'in buna cevabı "Röportajın yayınlandığı site, Fabregas'ın açıklamalarını tamamen çarpıtarak yayınlamıştır" oldu.

Don Balon, buna karşılık röportaj kaydını internete koyarak "Hodri meydan!" dedi. Cümle alem gördü, Cesc'in laflarının çarpıtılmadığını. Peki, Wenger'in buna tepkisi ne oldu?

"Bu röportajı yayınlamak için bizden izin almadılar. Konuşmanın içeriği önemli değil."

Ah be güzelim. Konuştukça batmak ifadesi adeta senin için icat edilmiş. Arsenal'in, sürekli aynı hataları yapmasının sebebi işte burada saklı. Takımın başındaki adam, kendi gerçeklerinden başka hiç bir şeyi kabul etmiyor. Basının, senin, benim eleştirilerini geçtim; kendi takım kaptanının lafını bile itinayla görmezden geliyor.

Dünkü basın toplantısında söylediği bir cümleyi daha yazayım buraya da, gelecek sezon belki bir şeyler değişir diye boşu boşuna umutlanmayın.

"Bu takımda büyük değişiklikler yapmak, tamamen aptallık olur"

Evet, Wenger, yazın 3. sınıf bir Fransız stoper ve 9 yaşında bir kanat oyuncusu alsan bize yeter.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder