17 Nisan 2011 Pazar

Buyrun Size Fırsat

"Arsenal'den hiç bir şey olmaz.", "Çoluk çocukla kupa kazanılmaz.", "Arsenal, baskı altında dağılır.", "Arsenal, mental olarak zayıf." vs.. Son 6 senedir bu nakaratları artık ezberledik. Ben de dahil olmak üzere, Arsenal hakkında söyleyecek bir şeyi olan herkesin ağzından en azından bir kere çıkmıştır bu eleştiriler. Biz senelerdir söyledik; Wenger, hep "Yok öyle bir şey" dedi.

Eh madem öyle bir şey yok. Gün, Arsenal'in, neden yapıldığını gösterme günüdür. Daha önce de söyledim, son 5 senedeki Arsenal, ligin zorlu virajlarını dönemeyerek hep hayal kırıklığına uğradı ve ben bu trendin değişmesi için şu an hiç bir neden göremiyorum. Arsenal, Man Utd maçı öncesi oynayacağı 3 maçtan 9 puan çıkarmak zorunda ve bu maçların en zorlusu bana bu akşamki Liverpool mücadelesi.

Andy Carroll, bu sezon, Newcastle formasıyla, Emirates'te maç kazandıran bir gole imza attı. Bu akşam da maçın kaderini belirleyecek adamların başında geliyor. Carroll-Suarez, Djourou-Koscielny eşleşmeleri, bu akşam, Arsenal açısından son derece kritik olacak.

Wenger'in, fizik gücü yüksek forvetlere karşı klasik planı, karşı takımın kanatlarını tamamen kitleyip, Arsenal ceza sahasına yapılacak ortaları kurutmak üzerine kurulu. Bunu yapmak için, defans dörtlüsünü orta sahaya yakın kuran Wenger, rakip kanat oyuncularını, tehlikeli bölgeye girmelerini önlemeye çalışacaktır. Tabi ki, defansı öne kurmak demek, Arsenal'in orta sahadaki savunma disiplininin üst düzeyde olmasını gerektiriyor. Bu açıdan Song'un ilk onbire dönüşü ve vereceği performans çok önemli olacak.

Liverpool'un forvet hattı etkileyici olsa da, Arsenal'in nihayet sakatlıklardan kurtulduğunu ve Vermaelen hariç ideal onbiriyle sahada olacağını hatırlamak gerek (Djourou hala şüpheli gerçi). Eğer ideal onbir, sezon ortasındaki performanslarından yakın bir oyun sergilerse, rakibin ne kadar iyi forvet hattı olduğu biraz anlamsız kalır. Nitekim, Arsenal, savunmada ve orta sahada sakatlıklarla boğuşan Liverpool'u kendi sahasına hapsetmeyi başarırsa maçtan istediği skorla ayrılır. Bu noktada, Chelsea ve Barça maçlarındaki agresif orta saha presinin yine sahada olmasının öneminden bahsetmeye gerek yok.

Kısaca söylemek gerekirse, sakatların dönüşünün Arsenal'in oyununu ne kadar geliştireceğinin sonucu belirleyeceği bir maç olacak. Liverpool toparlanmış olabilir ancak vites büyültmüş bir Arsenal üzerlerine geldiği takdirde zorlanacakları kesin. Liverpool'un, Arsenal'e göre avantajı, üzerilerinde neredeyse hiç bir baskı olmayışı. Bu arada, Arsenal'i yenmeleri halinde Man Utd'a 20. şampiyonluğu hediye etmiş olacaklar ama kimse onların 'yatma' ihtimalinden bahsetmiyor. Herkesin birbirine yattığı komplo teorileri bizim memlekete özgü olsa gerek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder