27 Nisan 2011 Çarşamba

Bas Parayı Al, 10 Sene Dönüp Arkana Bakma

United ve Ferguson dün gece yine bütün Avrupa'ya, "efektif" futbol nasıl oynanır dersi verdi. Her ne kadar Schalke'nin takım savunması, intihar derecesinde etkisiz bir oyun oynadıysa da, 90 dakika maça hükmeden United'ın da hakkını yememek lazım. Ferguson, nerede, ne zaman, nasıl oynanacağı konusunda hidayete ermiş artık. Bu konuda bir kitap yazsa da, alıp bir koli bizim Wenger'e göndersem. United'tan hafta sonu, Arsenal'e karşı da benzer bir oyun ve skor bekliyorum. Zaten öyle olursa, bir sonraki hafta Chelsea maçında turu da atarlar.

Skorun 2-0 olduğuna bakmayın. Dün Schalke'nin kalesinde Neuer olmasa rahat rahat 5'lik olacaklardı almanlar. Maç sonunda, Ferguson da gitti genç kaleciyi tebrik etti zaten. O arada, önümüzdeki yaz için de söz aldıysa hiç şaşırmam.

Neuer'in Schalke'deki son sezonu olduğu bilinen bir gerçek. Kendisiyle en ciddi ilgilenen iki kulüp Man Utd ve Bayern. Plase olarak da Arsenal'in adı geçiyor. Genç kaleci, acil kaleciye ihtiyacı olan bu 3 kulüpten birine bu yaz kapağı atacak ve bu büyük ihtimal, bonservis savaşına girmeme politikası yüzünden gideceği kulüp Arsenal olmayacak.

Konu kaleci mevkii oldu mu, atalarımızın güzel bir lafı vardır: "Ucuz kaleci alacak kadar puan zengini değilim". Arsenal taraftarı, bu lafın doğruluğunu son 5 senede, sinir sisteminin bütün nöronlarını kaybederek öğrendi. Bundan 6 sene önce 34 yaşındaki Van Der Sar'a, 3 milyon pound bonservis sayan Ferguson'un ise tek bir gün bile başı ağrımadı. Arsenal, her sene kaleciler yüzünden, en mütevazi tahminle, 10 puan kaybederken; Man Utd'ın bir o kadar puanını VDS tek başına kurtardı. Bu arada Wenger de, her sene Manu'dan yediği 15 puan farkın nerden geldiğini hesaplamaya çalıştı durdu.

Bilmiyorum, ben mi çok yüzeyselim, yoksa konu bu kadar basit mi? Konu kaleciyse, parayı basıp alacaksın arkadaş. Bakın, bu sezon Man Utd, Neuer'i bitirsin, önümüzdeki 10 sene boyunca Arsenal camiası olarak "Abi, United'ı kaleci kurtardı" diye sayıklayıp, hayıflanıp duracağız. Neuer'e basmaktan sakındığımız 15-20 milyon pound'u, kaleci hatalarıyla 10 senede 5 kere kaybedeceğiz. Aynı Schwarzer'e verilmeyen 3 milyonu bir senede çarçur ettiğimiz gibi..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder