8 Mart 2011 Salı

Ya Gol At; Ya da Havlu

Bu hafta sonu hafiften rahatsız olduğum için bloga uğrayamadım. Arsenal açısından yine karmaşık duyguların hakim olduğu birkaç günü geride bıraktık. Sunderland'i yenemeyen takım, Man Utd'ın puan kayıplarından maksimum verimi almayı başaramamış oldu. Sezon başından beri ısrarla üzerinde durduğumuz, "yedeklerin etkisizliği" konusu bir kez daha kendisini gösterdi ve Nou Camp öncesi, Arsenal'in pek bir kırılgan olan güvenini önemli ölçüde zedelemiş oldu.

Bugünkü maç öncesi yazıyı çok uzatmak istemiyorum çünkü 2. sezondaki 3 Barca maçından önce de benzer yazılar yazdım. Topsuz oyun, orta alandaki pres, savunma disiplini gibi konularda Arsenal'in eksiksiz oynaması gerektiği apaçık ortada.

İlk maç gösterdi ki, çok iyi oynayan bir Arsenal takımı bile, Barça'ya en az 3-4 net pozisyon vermek zorunda. Hele ki bu akşam, evinde oynayan ve gol atmak zorunda olan bir Barça izleyeceğimizi düşünürsek, bugünkü maçın 0-0 bitme ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Song'un yokluğunda, Arsenal orta sahasının ilk maçta gösterdiği direnci gösterememe ihtimali yüksek. Hele ki, Wenger'in Denilson ile sahaya çıkma ihtimali var ki, böyle bir tercih geçen seneki hüsranın yeniden yaşanması anlamına geliyor bence.

Kısacası bu akşam Barça, öyle ya da böyle golü bulacak. Bundan dolayı Arsenal, turu geçmek istiyorsa, bu gollere karşılık vermek zorunda. Puyol ve Pique'nin yokluğu, tabi ki bu açıdan umut verici bir gelişme. Wenger, RVP'yi kadroya dahil etti ama "sağlığını riske etmem" diye de açıklama yaptı. Bu demek oluyor ki, maça Bendtner ile başlanacak ve ikinci yarıda ihtiyaç olması halinde RVP kurtarıcı olarak ortama akacak. Arsenal'in gol umutları açısından Nasri ve Arshavin'in performansları özellikle belirleyici olacak.

Dediğim gibi uzun uzun yazmaya gerek yok. Maçtan sonra daha detaylı konuşuruz. Ben, ilk maça benzer bir maç bekliyorum. Barça, ilk maçta yapamadığını yapıp, eline geçecek fırsatları erken değerlendirirse, turu daha maçın ilk yarısında atlar. Yok Arsenal, fırtınayı bir şekilde atlatıp, topu karşı sahaya taşımayı başarırsa, o zaman ilginç işler olabilir.

2 yorum:

  1. Abi ortama akacak nedir ya ? :).

    YanıtlaSil
  2. bence ilk yarı 2-0, ikinci yarı 2-1 tamamlanacak. uzatmada yedikleri golden sonra 120. dakikada da katalanlar yine fıskiyeleri açacak.
    olamaz mı? olabiliir.

    YanıtlaSil