13 Mart 2011 Pazar

Delirson!

Bu blog'da sürekli olarak Denilson, Diaby ve Arshavin gibi adamlara ve onları Arsenal bünyesinde ısrarla barındıran Wenger'e laf söylüyoruz. Arsenal maçlarını düzenli takip eden ve biraz olsun gördüğünü analiz edebilme yeteneğine sahip olan okuyucularımız mutlaka neden bahsettiğimizi biliyordur. Ancak, takımı her hafta izleyemeyen veya işin taktiksel yanına kafa yormak istemeyen biriyseniz, "Neden bu blog aynı adamlara takılmış durumda?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Buyrun, açıklamaya çalışayım o zaman.


Arsenal'in yediği ikinci golden başlayalım çünkü burada Arshavin, Diaby ve Denilson üçlüsünün işbirliğini açıkça gözlemlemek mümkün.

Videonun daha başında durdurursanız, Arshavin'in Van Der Sar'ın arkasında beklediğini görebilirsiniz. Rus oyuncu soldan gelişip kalecide kalan bir akın sonrasında, geriye koşmak yerine, olduğu yerde beklemeyi tercih ediyor ve Man Utd'ın maç boyu kullandığı sağ kulvarı sahipsiz bırakıyor.

Arshavin'in kademesine girip, Arsenal sol kanadını kapatması gereken adamlar Denilson ya da Diaby. Top Valencia'ya geldiğine ona en yakın adam Diaby ancak kendisi koşmaya tenezzül bile etmiyor. Arkasından Denilson da Valencia'yı izlemeye devam ediyor ve United, Arsenal kalesi önüne hiçbir engelle karşılaşmadan geliveriyor.

Bu noktada, Valencia topu Rafael'e çıkarıyor ve Gibbs onunla birebir kalıyor. Takımın "defansif" orta sahası Denilson, olaya 2 metre mesafede ama yine izlemekle yetiniyor. Rafael topu ortalıyor ve gol.


Eğer 2. gol tadınızı kaçırmaya yetmediyse, buyrun ilk gole de bakalım.

Man Utd atağı Fabio ile başlarken, genç oyuncu topu ayağından açıyor. Onu karşılamak "defansif orta sahanın" görev tanımındaki birinci madde. Ancak, Denilson yine uyuyor. Hem müdahele etmekte geç kalıyor hem de müdahele ettikten sonra geriye dönmeyerek takımı yine geride eksik bırakıyor. Rafael, topu tekrar Fabio'ya aktardığında, Djourou'nun defansif çizginin 2 metre gerisinde "libero" pozisyonunda olduğunu görüyoruz ki, bu da Hernandez'e pozisyon alma şansı veriyor. Rooney'nin ortası Hernandez'e giderken, Fabio, Arsenal ceza sahasına doğru koşu yapıyor ve Koscielny onu kontrol etmeyi aklına bile getirmiyor. Sonuç: Fabio daha en başta topu ayağından açtığı anda bitmesi gereken United atağı gol ile sonuçlanıyor.

Dün, maç öncesi yazısında "Denilson ve Diaby'nin yan yana oynamasından korkuyorum" diye yazmamın sebebi buydu işte. Abartmayayım ama sadece bu iki gol bile Wenger'in kovulması için yeterli bir sebep. Wenger'in kovulmasından bahseden cümleler kurmam belki hepinize abartı geliyor. Ancak durum ortada. Bu hatalar dün ortaya çıkmadı. Arsenal, 6 senedir aynı çileyi çekmekte. Beş para etmez adamlar, koskoca camiayı baltalamakta ve tekrar tekrar yaptıkları hatalara rağmen, bu adamları takımda barındıran Wenger, bana göre akıl-mantık sınırlarını çoktan aştı.

Benim gibi "uzak" bir izleciyi bile Denilson/Diaby ikilisinin intihar olduğunu görebiliyor da, adına "Profesör" denilen Wenger göremiyorsa, kusura bakmayın ama yemişim o ünvanı ben.

2 yorum:

  1. 10 numero yazı olmuş.

    Zaten şu Diaby ile Denilson aynı anda sahaya çıktığı zaman en son ne zaman kazandık hatırlamıyorum bile.

    YanıtlaSil
  2. Göremiyor değil bence. Bunda başka bir şey var. Görmemek imkansız. Yani Wenger gibi bir adamın bunu görmemesi imkansız. Kesinlikle buna inanmam ben.

    YanıtlaSil