17 Mart 2011 Perşembe

5 Maç

Hikaye tanıdık aslında. Dünyanın neresine giderseniz gidin değişmeyen tek bir gerçek var. Hakemler tarafından düpedüz kayrılan büyük takım yöneticileri, aynı hakemlerden en çok şikayet edenler oluyor her zaman. Bizim memlekette 3 büyüklerin yöneticileri her gün televizyonda, kah federasyon düşürüyolar kah takımlarını ligden çekiyorlar. İtalya'da aynı işi Milan'ı, İnter'i yapıyor. İspanya'da Real, Barça...

Ferguson'un sezonluk klasiği de bu işte. Sezonun ortasında bir yerlerde, stratejik bir şekilde konumlandırılmış bombasını patlatıyor Fergie. Geçen sene, Dowd'a "şişman" deyip 3 maç almıştı. Bu sefer de, Atkinson hakkında, Chelsea maçından sonra yaptığı açıklamalar yüzünden bir 3 maç daha aldı; federasyon "kusurun tekrarı" gerekçesiyle 2 maç daha ekledi. Fergie, tahkime gider de itirazı reddedilirse cezanın 7 maça kadar çıkma olasılığı var.

Ferguson'un bağırışları, takımının başarısızlığına kılıf arayan bir teknik adamın çaresiz haykırışları ya da kendi koltuğunu kurtarmaya çalışan bir yöneticinin ağlamaları değil. Bu cezalar, Fergie'nin başarı stratejisinin, sistematik aşamaları. Mesleğe ömür vermiş Fergie, bilmiyor mu ağır ceza alacağını? Bu kadar tecrübeye rağmen, çenesini hakim olmayı başaramıyor mu? Tam tersine, Fergie bilerek yapıyor bunu. Bunlar, 20 senedir Premier Lig'i domine eden büyük bir planın parçaları hep. Doğru, yanlış, iyi, kötü, oyunu kurallarına göre oynamak ya da hakemleri etki altına almak... İstediğiniz gibi yorumlayın ama işe yaradığını inkar edemezsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder