5 Şubat 2011 Cumartesi

Sahadaki 3 Beyinsiz

Rakibin defansı maça içmiş de çıkmış, Arsenal ilk yarıda 4 gol atmış, istese tarihi farka gidecek.. Bu şartlarda çıkılan 2. yarının düşük tansiyonlu bir formalite maçı şeklinde geçmesi lazım. Öyle de olacaktı da, 3 beyinsiz izin vermedi.

Sahadaki ilk beyinsiz tabi ki Premier Lig'de nasıl hakemlik yaptığına kimsenin akıl sır erdiremediği Phil Dowd. Daha Çarşamba günü, hakemlik mesleğinin en dibini gördüğümüzü sanıyorduk ki, Dowd ve yardımcıları sağolsun, Everton maçının hakem üçlüsünü bile arattılar bize. İlk yarıda Van Persie'nin, iki Newcastle oyuncusu tarafından makasa alındığı bir pozisyonda Arsenal aleyhine faul vererek fizik kurallarına aykırı bir iş yapan Dowd'ın, maç sırasında verdiği neredeyse bütün kararlar yanlış veya eksikti. Newcastle'a verdiği ilk penaltıyı tartışmayalım hadi; Szczesny'nin elindeki topu almak için onu kafakola alan Kevin Nolan'ı görmezden gelmesi akıl alacak gibi değildi. Dowd, burdan aldığı gazla Newcastle'a öyle bir 2. penaltı verdi ki, ben ömrümde bir benzerini görmedim.

İkinci bahsedeceğim beyinsiz aslında bir beyinsiz değil. Onu İngiltere kamuoyu genelde "pislik" olarak tanıyor. Sahaya adımını attığı her maçta, rakibi sakatlamaktan tut, hakemi aldatmaya kadar her türlü pisliği yapan Joey Barton bu akşam yine iş başındaydı. Ama adam haklı, rakibin bacağına iki dizinizle yaptığınız Dhalsim dalışı, hakem tarafından sarı karta bile layık görülmez ise, siz de her türlü sapıklığı yapmaya yüz bulursunuz. Sen rakibe dal, kankan gitsiz kaleciyi kafakola alsın. Nasıl olsa sahada adalet yok.

Gelelim üçüncü ve bana göre uzak ara sahanın en beyinsizine. Ben, Arsenal takımından bazı adamların bir an önce uzaklaştırılmasını istiyorsam, bunun bir sebebi var. Bak, Bendtner'in sorunu bilimsel açıklamasıyla aşağıda. Diaby'nin yaptığı beyinsizliğin açıklamasını bilimsel olarak yapmaya da gerek yok. Kendisinde çüke sürülecek beyin yok, hiçbir zaman da olmadı. Böyle kritik maçta, takım rahat rahat giderken yaptıklarının açıklaması yok; affı da olmamalı. Hakem kötü olabilir, rakip sert olabilir ama kendine yapılan hareketin cezasını kesmeye çalışmak, Barton'un boynunu sıkıp onu yere serdikten sonra oraya gelen gelen Nolan'ı da itip kakmak... Arkadaş sen kimsin yahu? Ağası mısın ortamın? Başlamışken, komple falakadan geçir bari sahada ne kadar adam varsa. Eğer Arsenal yönetimi, bu saatten sonra bu kulübün içinde disiplin olduğuna kimseyi inandırmak istiyorsa, Diaby'e astronomik bir ceza kesmeli.

Disiplin demişken, bugün ortaya çıkan skorun altında yatan nedenin de bu kelime olduğunu belirtmem gerekiyor. Bir takım, 4-0 önde olduğu maçta, 1 adam eksildi diye bu kadar oyundan düşüp 4 gol yiyorsa bunun adı rezalettir. Wenger'in 6 senedir ısrarla görmezden geldiği, savunma disiplini kavramının yokluğunun kabak gibi ortaya çıkışıdır bu. Ve hepinizin de bildiği gibi, bu kadar disiplinsiz savunmanız varsa da, müzeniz yıllar yılı gümüş göremez.

Bugün, belki Phil Dowd'ın skandal yönetiminin arkasına sığınabilir Wenger. Hakemin Newcastle'a maçı hediye ettiğini söyleyebilir ve kimse de buna itiraz edemez. Ancak asıl sorun burada değil. Sorun ilk yarıda rakibini sahadan silen bir takımın, ikinci yarıda bu kadar kötü olabilmesinde. Sorun, Wenger'in beş para etmez futbolculara, yıllar yılı şans verip, bu adamlar tarafından sürekli s*kilmeye doyamamış olmasında. Ama ben doydum be arkadaş... Wenger mazoşist olabilir ama Arsenal taraftarı doydu. Daha ne diyeyim bilemiyorum...

4 yorum:

 1. Hiç bir mazereti yok bu işin, artık tartışmaya, konuşmaya dahi gerek yok, ingilterede, premier lig de Manchester United lobisi vardır ve olacaktır.

  Bu ne demek? Bu, eğer şampiyonluk yarışında Manchester United'a rakipseniz daima hakemlerin kıskacında olacaksınız demektir ama Chelsea'nin yaptığı gibi yapar hiç yılmaz, savaşırsanız her maçı kazanabilirsiniz lakin siz ilk yarısını 4-0 önde kapadığınız bir maçı neredeyse kaybedecek duruma getiriyorsanız bu işte koca bir yanlış vardır!

  Belki de hayatımda ilk defa Arsene Wenger'e küfrettim!
  Bu takımdan utandım ki 4-0 lık Barcelona maçında dahi yaşamadım ben bu duyguyu! Artık yeter! bigboned unda dediği gibi sabır kalmadı artık, ben bu takımı sadece kupalar kazanan, güçlü-kuvvetli bir takım diye sevmedim(yazar burda geçmişten, uzak, çok uzak bir geçmişten dem vuruyor!) ben bu takımı futbolu tüm mükemmelliğiyle yaşattığı için, yenildiğinde dahi yüzümde tebessüm oluşturduğu için sevdim. Ben kupasız yıllara alışırım, alıştımda tam altı yıldır ama bu rezalete, beş para etmez dangalakların, bu eşssiz takımda o formayı giymesine dayanamıyorum artık!

  Yeter Wenger! seni seviyoruz ama severek ayrılmayıda biliyoruz! artık inat etme ve hemen bu akşam Diaby denen hödüğü(daha bir hafta önce kendisinden hala ümidim olduğunu söylediğimden ötürü allah benim belamı versin bu arada) kov ve sezon sonunda ki umarım ikincilikle bitirebiliriz ligi, haklarında sıfatların yetersiz olduğu Bendtner, Denilson, Arshavin'i artık yaşlanan Rosicky' yi ne olduğunu anlamadığım ismini yazmaya uğraşmayacağım sikilaçiyi kov, dünyanın en dominant, en etkin ve yetenekli oyuncularını alan sözde aynı seviyede olduğumuz rakiplerimize(Manu, Chelsea, R. Madrid, Barcelona) karşı bari ikinci ya da üçüncü en iyi olan oyuncuları al.
  Unutma! Chelsea yaşlandı dedik, kendi sahamızda ezdik dedik, şimdilerde geleceğin kadrosunu yine en iyi oyuncularla kuran Chelsea bakalım seneye ne durumda olacak ya da sene sonunda üstümüzde mi altımızda mı olacak?

  Her şeyden önemlisi acaba Barcelona ile yapacağımız maçlardan sonra yatıştırıcılar kafi gelecek mi bana ki şimdi bile, bu rezaletten sonra bile ancak kestiler..

  YanıtlaSil
 2. Diaby için önceki düşüncelerine bir şey diyemem, ama bugün için bir anlık kendini onun yerine koy ve ayağını kırmaya ramak kalmış bir hareketi yapan adama karşı nasıl tepki verebileceğini sen düşün. Hem de bu oyuncular bu hareketleri çok daha yakından hatırlıyor malumun. He Nolan'a yaptığı hareket içinse, hakem zaten atacak diye düşündü, bari bu hareketi savunana da dersini vereyim öyle çıkayım dedi. Burton'a yaptığı yüzünden hakem zaten atacaktı.

  YanıtlaSil
 3. Diaby artık iki maç peş peşe oynayamaz oldu ya sakatlanıyor yada mallık yapıyor. bir rahag dur be arkadş! Maçın ilk yarısı 4-0 bitince terkettim PS oynamaya gittim arkadaş lan 4-4 olurmuş dedi olduda. Ne denilebilirki? !

  YanıtlaSil
 4. Melih, benim ayağımı kırmaya kalksalar ben Diaby'den daha sert tepki gösteririm. Ama gel gör ki, bana "profesyonel" olmam için senede milyonlarca pound ödemiyorlar..

  Diaby'nin yaptığının özürü yok. Böyle hareketler, Arsenal'e yakışmıyor.

  YanıtlaSil