11 Şubat 2011 Cuma

Rezaletin Son Perdesi

Son dönemde, bir yönetim, bir stadyum projesini daha ne kadar eline yüzüne bulaştırabilir diye kendi kendinize sorduysanız, buyrun size cevabı. Stadyumun adını önce 10 milyon dolara satın, sonra sponsorun adını anmaya korkun.

Yıllar önce, Reebok, benzer bir teklifi Beşiktaş'a yapmış, İnönü Stadı'nın isim hakları için sağlam para önermişti. Yönetim önce sıcak baksa da, sonradan İnönü Vakfı'nın itirazlarıyla anlaşma rafa kalkmıştı. O dönemde alınan bu karar doğruydu veya yanlıştı tartışmayacağım. Endüstriyel futbolun en büyük aktörlerinin bile, piyasanın mali yükünü kaldırmak için geleneklerinden ödün verdiği bir dönemde (Barça ve forma reklamı), parayı geri çevirip, stadın ismine sahip çıkmak erdemli bir duruştur. Ha bana göre gereksizdir ama bu görüş sadece beni bağlar. Beşiktaş'ı neden isim hakkını para çevirmediniz diye eleştirmem abes olur.

Türk Telekom Arena'nın isim hakları, 2009'da, Türk Telekom'a, 10 milyon dolar karşılığı satıldı ve o dönemde, Ali Sami Yen isminden vazgeçilmesine itiraz eden hiç bir Galatasaray yöneticisi yoktu. Yönetim, sıcak parayı bulmuş, üstüne yatmıştı. Anlaşmanın üzerinden 1 sene geçti, stad açıldı; stada sponsor olan kurum, haklı olarak kendi isminin basında yer almasını umuyordu ki, Galatasaray yönetimi "Ali Sami Yen Spor Kompleksi" adıyla çıktı geldi. TT Arena'da oynanan ilk 2 maçta, skorbordda Türk Telekom'un adı bile yazılmadı. Telekom da, buna, bana göre yerden göğe kadar haklı olarak, itiraz etti.

Adam parasını vermiş, isim hakkını almış, tabi ki bunun bir karşılığı olacak. Ben, Telekom'un genel müdürü olsam, ihtarname ile de kalmaz, Galatasaray'ı anlaşma hükümlerini yerine getirmemesinden dolayı mahkemeye de veririm. Adnan Polat efendi çıkıp ağlıyor şimdi, "Ne olurdu orda Ali Sami Yen'in adı yazsaydı" diye. Ah yavrum, nasıl acıdım şimdi. 2 sene önce stadın adını satarken nerdeydi aklın acaba Adnancığım? O sponsorluk anlaşmasının altında kimin adı yazıyor peki? Babam mı gelip imzaladı senin yerine?

Ben böyle saçmalık görmedim arkadaş, böyle kaypaklık, böyle ilkesizlik. Eğer Ali Sami Yen'in adına o kadar saygılıysan, Beşiktaş'ın yaptığını yapacaktın, anlaşmayı baştan reddedecektin. Yok, kulübün finansal çıkarları için bir takım ödünleri vermekten yanaysan, "Biz artık endüstriyel futbolun bir parçasıyız, kusura bakmayın ama satıyorum isim hakkını" diyorsan, ona da eyvallah. Ama hem parayı alayım, hem de ne şiş yansın, ne kebap diyorsan, orada bir dakika duracaksın.

Polat efendi, zannediyor ki, dünya üzerindeki tek akıllı kendisi. Anlaşmayı imzalarken, "Ulan ben ne çakalım be, hem bu kerizlerin parasını alacam, hem de Ali Sami Yeni adını kullanacam" diye düşünüyordu sanırım. Telekom'un çektiği ihtarnameyi görünce pek bir bozuldu. Şimdi de "küstüm, oynamıyorum" ayağı yapıyor; "Onların adını ağzıma almayacağım" diyor.

Böyle rezillik olur mu yahu? Galatasaray ile gelecekte sponsorluk anlaşması yapacak olan bilimum firma şimdi ne düşünüyor sizce? "GS TV'ye reklam verdik ama, Polat, bizim reklam yerine Ali Sami Yen'in resimlerinden oluşan bir kolaj göstermeye yahu?", "Takımın otobüsüne sponsor olduk ama Polat maçlara metroyla gelme kararı aldırmasın?"

Söylediklerim şaka filan değil. Adnan Polat, bu stad meselesi yüzünden, Galatasaray'ın onurunu bir defa daha yaralıyor. 10 milyon dolarlık anlaşmanın altına imza atıp, sonra çıkıp "Adlarını anmam" diyerek, kulübün piyasadaki saygınlığını ayaklar altına alıyor. Potansiyel yatırımcıları kulüpten soğutuyor.

Nasıl, Atatürk'ü hatırlmamız için, memleketin dört bir yanına yayılmış binlerce beton yığınına ihtiyacımız yoksa, bir Galatasaraylının da, Ali Sami Yen'i hatırlaması için, onun ismini stadın üzerinde görmesine gerek yok. Eğer, günün şartları sponsorluk anlaşmasını gerektiriyorsa ve buradan gelecek para kulübü daha ileriye götürecekse, sanırım buna Sami Yen'in kendisi de itiraz etmezdi. Bence, onun asıl itiraz edeceği şey, Galatasaray başkanının imza attığı bir anlaşmayı onurlandırmaması olurdu. Yani, Adnan Polat, ne kadar ağlarsa ağlasın, o stadın adı Türk Telekom Arena'dır ve en az 10 sene daha böyle kalacaktır. Bu anlaşmaya saygı göstermek de, Galatasaray yönetimi ve taraftarının önemli vazifelerinden biridir.

1 yorum:

  1. Adnan Polat'ın açıklamalarındaki abesliğe sonuna kadar katılsam da sanırım bir yanlış anlaşılma da var ortada onu açıklayayım dedim. Ben TTA'daki bütün maçlara gittim; durum şöyle, ilk maçlarda "Türk Telekom Arena" adı hiç yazmıyordu gibi bir durum yoktu. Stadın etrafında 4 tane kocaman "Türk Telekom Arena" yazıları var. Skorboarda gelince... İlk maçlarda küçük puntolarla üstte "Ali Sami Yen Spor Kompleksi" ve altında nispeten büyük puntolarla "Türk Telekom Arena" yazıyordu. Zannımca Adnan Polat'ın kompleksin adının Ali Sami Yen Kompleksi olmasından dolayı ismin orda küçük puntolarla üstte yer alabileceğini düşünüyordu ama bu endüstriyel futbolda sözleşmede höt yazarsa höt olacak tabi Ne olurdu dursaydılarla işler yürüseydi... Neyse söylediklerinize katılsam da durumu biraz açıklıyayım istedim, uzakta olduğunuzdan belki biraz uzak olmanız normal böyle küçük detaylarda.

    YanıtlaSil