27 Şubat 2011 Pazar

Kupa Orucu İçin İftar Vakti

Lig Kupası'nda final akşamı... 6 senelik kupa hasretine son vermek isteyen Arsenal, 47 senedir müzesine gümüş girmeyen Birmingham karşısında. Her ne kadar, iki takım lig sıralamasının iki ucunda olsa da, söz konusu kupa olunca lig pozisyonunun yanıltıcı olduğu ortada.

Açıkçası Lig Kupası, ne benim, ne Wenger'in, ne de Arsenal taraftarının pek de umrunda değil. Hatta ben, ulusal kupaların işlevini bile anlayamayan birisi olarak, Wenger'in bu turnuvalardaki 'çoluk çocuk' politikasını da savunan biriyim. Ama biliyorum ki, Wenger ve oyuncuları bu akşam kazanmak için her şeyi yapacaklar.

Arsenal'in bu akşam kazanmak istemesinin 2 temel sebebi var. Bunlardan ilki, yıllardır devam eden "Arsenal kupa kazanamıyor" geyiğine bir son vermek. Takımın yaşadığı kupa kuraklığı, son 5 yılda, Wenger'i eleştirmek isteyen her boşboğazın başvurduğu ucuz bir klişeye dönüştü. Sanki Arsenal, her sene Lig Kupası'nı alsa, bu Wenger'i başarılı ilan etmek için yeterli bir sebep olacak. Bugün Arsenal kupayı alırsa, en azından bu kabak tadı veren eleştiriden kurtulacağız.

Wenger'in, bu sene Lig Kupası'nda 'çoluk çocuk' politikasından vazgeçmesinin ve finali istemesinin ikinci ve bence asıl sebebi, takıma kupa kazanma güveni ve alışkanlığını aşılamak. Şu anki kadroda Arsenal ile kupa kazanmış sadece 4 isim var ve takımın kazanma alışkanlığını kazanamadığı eleştirileri bir yere kadar doğru. Birçok Arsenal yazarı, bugün kazanılacak bir Lig Kupası'nın, maddi olarak pek değer taşımasa da, takıma aşılayacağı güven açısından paha biçilmez olduğu görüşünde. Senelerdir her kupanın ucundan dönmeye alışan takımın, artık başladığı işi bitirmeyi öğrenmesi açısından bu akşamki maçın önemi büyük.

Maçın taktiksel yönünü uzun uzadıya konuşmak istemiyorum çünkü her iki takımın ligdeki kapışmalarından az çok nasıl bir maç ortaya çıkacağını biliyoruz. Arsenal'de Cesc ve Walcott yok, ancak RVP, Diaby ve Koscielny'nin sakatlıkları düzelmiş durumda. Cesc'in görevinin Wilshere'a verildiği ve Diaby'nin orta üçlüyü tamamladığı bir Arsenal onbiri görmemiz olası. Birmingham, her zaman olduğu gibi Arsenal'i sertlikle durdurup, ceza sahasına şişirilen toplarla gol arayacak. Bu noktada, Zigiç tehlikesinin durdurulması için Djourou ve Sczcesny'e önemli iş düşeceği kesin. Ayrıca Wenger'in, rakibin orta yapacak pozisyonlara girmemesi için savunmayı orta saha çizgisinin hemen arkasına kuracağını da tahmin etmek mümkün.

Finalin, Arsenal açısından buruk tarafı alınması takdirde kupanın Fabregas'ın ellerinde yükselemeyeceği gerçeği. Kaptanı olduğu günden beri, Arsenal ile kupa kaldıramayan Cesc'in, finalden 3 gün öne sakatlanması büyük şanssızlık. Neyse ki Arsenal, 3 kulvarda daha yarışı sürdürüyor. Belki yıl sonunda Fabregas'ın kaldıracağı daha önemli bir kupa da görmek mümkün olur. Bugün, RVP sahaya kaptan çıkacak ve umuyoruz Kuzey Londra için iftar vakti gelip, top patlamış olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder