27 Şubat 2011 Pazar

Galatasaray'ın Kurtuluşu

Artık istatistiksel olarak da kanıtlandığına göre rahat rahat sözleyebiliriz: Şu anda 106 yıllık tarihinin en kötü Galatasaray'ını izlemekteyiz.

Son 3-4 aydır izlemeye çalıştığım Galatasaray maçlarından, kazanılan maçlar dahil, 45 dakikanın üzerinde tahammül edebildiğim olmadı. O yüzden, oturup size sağlıklı bir taktik analiz yapamayacağım. Zaten, blogdaki Galatasaray yazılarının yokolmasından da, artık bu takım hakkında kafa yormayı bıraktığımızı anlamışsınızdır.

Yönetim, teknik adamlar veya futbolcular, takımın geldiği durumdan kimi sorumlu tutarsanız tutun, bugün, Galatasaray forması giyen oyuncular topluluğunun, camianın tarihinde gördüğü en yeteneksiz grup olduğu gerçeğini değiştiremiyorsunuz. Daha düne kadar, Galatasaray takımındaki yerini tartıştığımız Sabri, bugün takımın orta sahadaki beyni haline geldiyse, oturup kara kara düşünmenin vakti gelmiştir. Çünkü biz biliyoruz ki, Sabri, bu role, kendisini geliştirdiği için gelmedi. Galatasaray, takım olarak o kadar geri gitti ki, yıllardır yerinde sayan sabri bir anda kendini, diğer takım arkadaşlarından 1 adım ileride buldu.

Bana kalırsa, bugün Galatasaray'ın geldiği durum yüzünden son suçlanması gereken adam Hagi. Her ne kadar, Zapata gibi bir transfere yeşik ışık yakmasıyla futbolcudan ne kadar anladığı konusunda bir takıp şüphelere neden olsa da, eldeki kalitesiz malzemeden köfte yapamıyor olması çok da şaşırtıcı değil. Zaten, Galatasaray'ın, son 9 senedeki çöküşünün sonucunda ortaya çıkan tablodan tek bir adamı sorumlu tutmak da mümkün değil.

Dedim ya kimi sorumlu tuttuğunuzun pek bir önemi yok. Galatasaray, bugün, yeteneksiz takımı, basiretsiz yönetimi ve tecrübesiz hocasıyla, Fenerbahçelilerin "Kümede kal Galatasaray" tezahüratını duyduğunda "Evet, lütfen" diye iç geçirtecek hallere kadar düştü. Peki, ne olacak bu Galatasaray'ın hali?

İzin verirseniz, herkesin kafasındaki "Galatasaray nasıl kurtulur" sorusuna kendi çapımda iki teoriyle cevap vereyim.

Galatasaray'ı bugünlere getiren olaylar zincirini tetikleyen adam, maalesef, Özhan Canaydın. Kendisinin, şampiyon hoca Lucescu'yu kapı dışarı ettiği günden beri, Galatasaray sürekli bedel ödeyen bir camiaya dönüştü. Bu noktada yapılması gereken, 2 şey var. Ya eldeki takımı adam edecek birisi bulunacak; ya da takımın tamamı satılıp, son 3 senedeki 25. operasyonun düğmesine basılacak.

Eldeki kadroyu adam etmek dendiğinde aklıma gelen tek isim "Lucescu". Bana göre Galatasaray camiası, önce, bünyesindeki 150 milyon taraftar içerisinde bir yarışma düzenleyip, suratında en acıklı "annesi tecavüze uğramış küçük Emrah" ifadesi bulunan 100 kişiyi seçmeli. Sonra da bu arkadaşları, Lucescu'nun penceresi altında bir yandan nakarat yapıp bir yandan özür dilemeye yollamalı.

Son 3-4 yılda, Romen hoca, Galatasaray defterini kapattığını bir kaç sefer açıkladı. Açıkçası, kendisinin kıymetini bilen bir kulüp ile Avrupa'nın zirvesinde mücadele eden Lucescu'nun, rahatını bozup Galatasaray'a dönmesi için kafayı yemiş olması lazım. Kendisi geri gelmediğine göre, Galatasaray, kafasını kaldırıp, etrafında onun yaptığı işi yapacak birilerini aramalı. "Eldeki kadrodan verim alma" konusunda, bir çırpıda aklıma gelen diğer isim ise Ersun Yanal. Bana göre, Türkiye'deki büyük takımların henüz ona şans vermemiş olması oldukça şaşırtıcı. Basiretsiz Galatasaray yönetiminden böyle mantıklı bir adım beklemek biraz hayalcilik tabi ki.

Hayalcilik demişken, Galatasaray'ın kurtuluşu için elimizdeki diğer seçeneğe de göz atalım. 2. seçenek son derece basit: "Hepsini satacaksın bunların abi!".

Bir an için düşünün; Galatasaray takımındaki tüm oyuncuları satacak olsak, kimin takımda kalmasını isterdiniz? Şahsen, benim "Şu mutlaka kalmalı" diyebileceğim hiç bir adam yok bu takımda. Sanırım, bu ruh hali, geldiğimiz noktayı çok güzel açıklıyor. Takımın başına gelecek herhangi bir teknik direktörden verim alabilmek için, Galatasaray'ın takımın tamamını elden çıkarması gerekiyor.

Elden çıkarmak kolay da, yeni takım kurmak için hatırı sayılı bir bütçe gerekiyor. Sanırım, son 3 yılda, 145 tane başarısız transfer yapan yada yaptığı iyi transferlerden de verim alacak bir takım oluşturamayan, basiretsiz Galatasaray yönetiminin, cebinden tek kuruş kalmadığını varsaymak çok saçma olmayacak. Bana göre yönetim, TT Arena'nın gelirlerine bile şimdiden ipotek koydurmuş durumda. Peki, takımın kurtuluşu için gerekli operasyon hangi parayla yapılacak?

Eğer 2. seçeneği uygulamaya koyduysak, Lucescu'yu ikna etmeye yolladığımız Kuçük Emrah suratlı elemanlar başarısız oldu demektir. Öncelikle, yapmamız gereken, bu arkadaşları, başarısızlıklarından dolayı bir güzel tokatlamak. Pembeleşinceye kadar tokatladığımız 100 Emrahı, iyice acıklı bir kıvama getirdikten sonra, Dubai, Abu Dabi, Katar gibi ülkelerdeki 100 arap şeyhine, teker teker postalamak.

Şaka filan yapmıyorum; gayet ciddiyim. Galatasaray'a gerekli operasyona kaynak bulmak için başka fikri olan varsa lütfen burada paylaşsın. Hayır, aklıma gelen diğer bir seçenek de, taraftarın içerisindeki en parlak 1000 delikanlıyı bulup, peruk takarak E-5'e çıkartmak.

Gönüllü olan?

2 yorum:

  1. Abi Abdullah Avcı'yı bir alternatif olarak görmüyor musun ?

    YanıtlaSil
  2. bana gore avci'nin biraz daha tecrubeye ihtiyaci var.. su an takimin basina gecerse kaderi ayni hagi gibi olacak.. herkes kendisinin kalibresini tarti$acak..

    YanıtlaSil