7 Şubat 2011 Pazartesi

En İyi Yol, Bildiğin Yoldur

Transfer ettiğiniz futbolcunun adı Torres olunca insan böyle ikilemde kalıyor işte. Oynatsanız, gol atıp maçı koparabilir, ama aynı şekilde uyum sorunu yaşayıp etkisiz de kalabilir. Oynatmayıp yenilirseniz herkes "Neden?" diye soracak; kazansanız "Gerek var mıydı?". Bu yüzden, Ancelotti'nin Torres tercihini pek tartışmaya gerek yok. İtalyan, dün ne karar verirse versin, maçı kazanamadığı takdirde eleştirilecekti. Oynadığı kumar tutmadı; Chelsea maçı yarım pozisyonla tamamladı.

Chelsea'nin dün hücumda aşırı etkisiz oluşunun sebebi, iki forvetinin de formsuz oluşundan çok, Ancelotti'nin, Torres'i takıma monte etmek için bildiği yoldan şaşması bence. İtalyan teknik adam, Nando'nun takıma katılışından sonra, Drogba ile ikisini bir arada oynatmak için, Sunderland karşısında, 4-3-1-2'nin provasını yapmıştı. Mourinho döneminde, benzer bir dizilişle, yani "elmas" orta sahayla ve kanat oyuncusu olmadan oynamışlığı olan Chelsea, uzun süredir, Malouda'nın sol açık, Anelka'nın sağ açık oynadığı klasik bir 4-3-3 düzeniyle oynuyordu. Ancelotti için, yeni bir sistemi, yeni bir forvet oyuncusuyla deneyip sonuç almayı beklemek büyük bir kumardı. Özellikle de, bu yeni anlayış, 2. sınavını Liverpool'a karşı veriyorsa.

4-3-1-2 oyun anlayışının, Dalglish'in Liverpool'una karşı zorlanacağı aslında çok açık. Glen Johnson'ın, 4-4-2'nin sol beki olarak oynadığı her maçta Liverpool'u katleden adam olduğunu bilen Dalglish, bu sorunun çözümünü iki bekin ileri poziyonlara yerleştirildiği bir 5-4-1/3-6-1 ile buldu. Bu sistemde, Johnson ve Kelly'nin ofansif özelliklerinden çok etkili bir şekilde yararlanan Liverpool, ileri çıkan beklerin arkasını 3 stoper ile kapatıp, buradan doğacak tehlikeleri engelleme yoluna gitti. Beklerin, aynı zamanda 'açık' görevini de üstleniyor oluşu, Dalglish'e ayrıca orta saha oyuncularıyla göbeği de sağlam tutma olanağı verdi. 3 stoper, önlerinde Lucas ve onun önünde Gerrard, Maxi ve Meireles ile Liverpool'u ortadan yarmak neredeyse imkansız hale geldi ki, son 4 maçlarında gol yemememiş olmaları bunun bir göstergesi.

Göbeğini tamamen kapatmış bir Liverpool'a karşı, Ancelotti'nin açıksız elmas dizilişi pek de mantıklı bir seçim değil. Aksine, sol açığı Malouda ve sağ açığı Anelka olan bir Chelsea takımı, Liverpool'un orta sahaya sıkıştırdığı maçı açmayı başarabilirdi ve Kelly/Johnson ikilisine rahat rahat hücuma çıkma şansı vermezdi. Tabi ki, Ancelotti, 4-3-3 ile sahaya çıksaydı, Drogba-Torres ikisilisinden birini kenarda tutmak zorunda kalacaktı.

Aslında problem sadece dizilişlerde değil. Ancelotti'nin sahaya çıkarken unuttuğu bazı gerçekler var. Takımın 2 yıldız golcüsü formda değil, orta saha yavaştan yaşlanıyor ve gollük pasları atacak adam, aslında bir forvet oyuncusu. Bundan 5 sene önce Chelsea, elmas orta saha ile oynarken, Drogba-Lampard-Essien gibi adamlar deli danalar gibi koşuyorlardı. Takımda, kağıt üzerinde bir açık oyuncusu olmadığı günlerde, Essien'in sağa, Lampard'ın sola ve Drogba'nın her iki tarafa yaptığı deparlar bu açığı kapatmaya yetiyordu. Ancelotti, aynı adamlara dün de benzer görevleri verdi ama Chelsea kanatlardan maç boyu neredeyse hiç bir şey üretemedi. İtalyan teknik adamın, Torres'i kenara alıp eski dizilişe dönme teşebbüsünden 2 dakika sonra golü yemesi de ayrıca şanssızlıktı. Maç boyu zaten iyi savunma yapan Liverpool, golü attıktan sonra maçı rahatlıkla 1-0'a bağladı.

Chelsea açısında Torres transferi, dünkü maçta açıkça görülen bir sorunu ortaya çıkardı. Takım, ya çift forvetli sistemlerde ısrar edecek ya da yıllar yılı ekmeğini yediği Drogba'yı kulübeye yollayacak. Açıkçası, bana Torres bundan 2 sene önceki formuna hiç ulaşamayacakmış gibi geliyor. Sanki, Nando, kariyerinin sonbaharına erken girdi gibi. Bu açıdan kendisinden gelen parayla 2 genç golcü alan Dalglish akıllı bir iş yapmışa benziyor. Liverpool cephesinde ise Dalglish'in yaptığı küçük ayarlamalar sonuç vermiş gibi durmakta. 3 stoperli sistem ilk 4 maçında çok iyi bir sınav verdi. Hodgson'ın, sürekli kanatta denediği Meireles ise forvet arkasını çok sevdi ve son 5 maçta 4 gol attı. Şimdilik Liverpool, savunmasıyla maç kazanacak bir takım görüntüsü vermekte ve hücum etkinliklerini, az ve öz geliştirdikleri ataklardaki bitiricilikleri belirleyecek. Böyle bir sistemde, Torres sonrası forvete geçen Dirk Kuyt çok küfür yer yalnız.. Meireles'in golleri kurumadan, Suarez'in o bölgeye monte edilmesi gerekiyor. Takımın asıl 'target man'i olacak Carroll ise, basında yazılanlar doğruysa, sezonu kapatmış. O takıma katılır da, bekleneni vermeye başlarsa, Liverpool'un çehresinin tamamen değiştiğine tanık olabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder