5 Şubat 2011 Cumartesi

Bendtner'den Neden Adam Olmaz?

Bizim blogu az biraz takip ettiyseniz, Arsenal'li bir grup oyuncuya, bu satılardan sabah akşam salladığımı da bilirsiniz. Öyle ki, bugünlerde, ayak serçe parmağımı sehpaya çarpsam, kusuru bu adamlarda arıyorum. İsimlerini tek tek saymayacağım ama Bendtner'in de bu grubun içerisinde olduğu mağlumunuz.

Daily Mirror, bugün, Fransız psikolog Jacques Crevoisier'in, Arsenalli futbolcular ile yaptığı bir araştırmanın sonuçlarından bahseden bir yazı yayınladı. Crevoisier, gerek Arsenal'li futbolcular ile, gerekse Fransa ligi takımlarıyla yakın çalışan, sporcu psikolojisi üzerinde uzman bir adam. Arsenal üzerinde yaptığı son araştırmada en ilginç sonuçları Bendtner'den aldığını söyleyen ünlü psikolog, Danimarkalı'dan şöyle bahsediyor:

"Yaptığımız çalışmanın bir kategorisi oyuncuların kendilerini ne kadar yeterli gördükleriyle ilgiliydi. (Self perceived competence). Oyunculara bir dizi sorular sorduk ve verdikleri cevapları değerlendirerek, kendilerinin ne kadar iyi olduğu hakkındaki görüşlerini 1 ile 9 arasında derecelendirdik. 1, kendisini hiç yeterli görmeyenlerin aldığı not iken, 9 ise kendisini mükemmel görenlerin aldığı nottu.

Bu değerlendirmede, Bendtner'in cevaplarından çıkan sonuç ise "10" oldu.

Böyle bir sonuca daha önce hayatımda hiç raslamadığım için oldukça şaşkındım. Yanımda Pat Rice oturuyordu ve gülmekten kendini tutamıyordu.

Bendtner, bir gol kaçırdığında, bunun kendi hatası olmadığına gayet samimi bir şekilde inanıyor. Eğer sahada işler iyi gitmiyorsa, Bendtner'e göre bu hep başkalarının suçu. Böyle bir kafa yapısının anormal olduğunu düşünebilirsiniz ve bir noktaya kadar da haklısınızdır. Bu, belli bir seviyeden sonra bir problem halini alabilir. "

Bendtner'i burada çok eleştirdim ama buyrun size bilimsel kanıt. Kendisinin "mükemmel" olduğunu düşünen genç bir futbolcu, nasıl gelişim gösterebilir ki? Crevoisier'in ulaştığı sonuçlar bize pek yabancı değil. Nitekim aynı semptomları, burada yazdığım yazılarda "ben oldum hastalığı" olarak tanımlamışlığım var. Bizim Ardaların, Aydınların, Batuhanların kariyerlerinin önünde duran en büyük engel de bu hastalık zaten. Benim 3-4 senedir izlediğim Bendtner de, kendisinden beklenen gelişimin 10'da 1'ini göstermiş değil. Wenger'in peygamber sabrı olmasa çoktan kapı dışarıydı. Belki bu araştırma Wenger'in bile gözünü açar. Hoş Bendtner, çıkan ekstrem sonuçlara bakıp kendine çeki düzen verse daha iyi ama şöyle de bir söz var:

"Bir insanın, bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır."
- Epiktetos

3 yorum:

  1. bu adamın puanı 10 ise neden sahada 1 puan ortalaması ile oynar ki. hayır leeds ile oynanan emirates'teki maçta kazmalık vrisünü arshavine bile geçirdi bendtner. çok çalışması lazım

    YanıtlaSil
  2. adamin kendi kendine verdigi puan 10.. yoksa sahada daha 2'nin uzerine ciktigini gormedik..

    YanıtlaSil
  3. işte sırf bu yüzden seviyorum bu kazmayı. en yüksek puanın 9 olduğu derecelendirmeden 10 almak hatta kendine 10 vermek. süperötesi.

    YanıtlaSil