22 Ocak 2011 Cumartesi

Daha Ne Yapması Lazım?

Bir futbol takımı, kadrosundaki herhangi bir oyuncuyu satma kararını ne zaman alır?

- Söz konusu oyuncu 5 senedir takımdadır ve zerre gelişme kaydetmemiştir; hatta her geçen gün geriye gitmektedir.

- Her oynadığı maçta yaptığı hatalarla takımı zor duruma düşürmekte, formayı 18'lik gençlerin elinden bile alamamaktadır.

- Oyun zekasından zerre nasibini almamış olduğu ortaya çıkmıştır. Tecrübe kazansa bile akıllı olmadığı için üst düzey futbola ayak uyduramamaktadır.

- Kısıtlı yetenekleri vardır ve bunlar arasında "Ama şunu da iyi yapıyor" denilebilecek hiç bir nokta yoktur.

- Takım arkadaşları tarafından sevilmediği bilinmektedir. Varlığıyla bile takımın ahengini tehdit etmektedir.

- Taraftar kendisinden bıkmış, usanmış ve kulübü takip eden tüm kalemler ağız birliği etmişçesine kendisinden kurtulunması gerektiğini yazmaktadır.

- Bu oyuncu, verdiği röportajda, takımın yıldızı ve kaptanı olan adama "iyi oyuncu ama lider değil" demiştir ve bunu sezonun en kritik döneminde yapmıştır.

- Aynı röportajda, 1 numaralı forma için savaşan 2 genç kaleciyi görmezden gelip, zamanını doldurmuş ve kulüpten ayrılmaya hazırlanan eski kalecinin onlardan daha iyi olduğunu iddia etmiştir.

- Saçlarını ördüğü zaman g*tüme benzemektedir.

Tüm bu sebeplerden biri veya bir kaçı bir oyuncuyu satmak için yeterlidir bence. Peki, yazdığım özelliklerin tamamını üzerinde toplayan Denilson'un, Arsenal takımındaki varlığını nasıl açıklayacağız o zaman? Eğer kendisi Wenger'in gençliğinde patlattığı bir prezervatifin sonucu ortaya çıkmış gayrimeşru çocuğuysa belki anlarım durumu. Ancak, kendisinin Arsenal forması giyişini futbol mantığı içerisinde açıklamak imkansız.

"Hayırdır, rüyanda Denilson'u mu gördün?" diyorsanız, kendisinin, hafta içi, Arsenal Brasil adlı siteye verdiği röportajı kaçırmışsınız demektir. IQ denilen nimetten hiç nasiplenmediğini sahadaki hareketlerinden kolaylıkla anlayabildiğimiz Denilson kardeşimiz, bu röportajda ağzını açma gafletinde bulunarak, kendisinin Arsenal'den defedildiği günün hayaliyle yaşan bizleri de biraz olsun umutlandırmış oldu. Fabregas için "Lider değil", Almunia için de "Takımdaki en iyi kaleci" ifadelerini kullanan Denilson, kendisine az biraz tahammülü kalmış olan az sayıdaki Arsenal taraftarını da kaybetmiş oldu. Bugün, Wigan maçında, kazayla Emirates'e adımını atarsa, Eboue ve Arshavin'in daha önce tattığı resepsiyonun bir benzerini tadacağından eminim.

Aslında kendisini yuhlamak ve suçlamak tamamen yersiz. Bir insan, gerizekalı, yeteneksiz olabilir ve saçları g*tüme benzeyebilir. Bunda yadırganacak bir şey yok çünkü, dünya üzerinde böyle adam çok. Bana göre, asıl sorun, kendisi üzerinde yıllardır ısrar etmekte olan Wenger'de. Denilson, Wenger'in son 5 senesinin tek kelimelik özeti gibi. Bazı oyuncular üzerinde, verilen şansları kullanamamalarına rağmen, sadece genç oldukları için gereksiz bir biçimde ısrar edilmesidir Arsenal'in yakın geçmişteki en büyük problemi. Fabregas, Wilshere, Walcott, Ramsey nasıl sahaya ilk adım attıkları andan itibaren, "büyük" oyuncu olacaklarını gösterdilerse, aynı şekilde Denilson, Diaby, Bendtner, Eboue, Fabianski gibi adamlar da daha ilk günden belli ettiler kendilerinden balta sapı bile olmayacağını. 1 sezon, 2 sezon ısrarı anlarım da, sezonlar boyu bu oyuncular tarafından baltalanmayı izlemek nasıl bir mazoşistliktir onu pek çözemiyorum.

Arsenal'in, temizliğe bir yerden başlaması gerekiyor ve bu 'yer' için Denilson'dan daha uygun bir adam daha düşünemiyorum. Eğer, kendisinin "genç yetenek" olduğu yanılgısına düşmüş Wenger'den başka bir teknik adam bulunabilirse, bedelsiz ve hatta üstüne Almunia'yı da bonus olarak vermek suretiyle bu alışveriş gerçekleştirilmelidir. Nitekim, kendisinin gelecekte Arsenal'e yararlı olma ihtimali, Barış Özbek'in Galatasaray'a yararlı olma ihtimalinden de düşüktür. Evet, o kadar da iddialıyım.

3 yorum:

  1. adam kaptana salladıkça salladı ve hala arsenal da ayrıca oyuna bir katkısı bi kere olur uzun süre olmaz. takıma bir ortasaha lazım ki yetişiyor zaten wilshere kendisini iyice parlattıktan sonra tribünde denilson u izleyeceğiz

    YanıtlaSil