8 Ocak 2011 Cumartesi

Buyrun Bu da Kanıtı

Ulusal kupaların hala neden oynandığını pek de anlayamayan birisi olarak, Lig ve Federasyon kupalarını çok da umursadığımı söyleyemem. Arsenal açısından bu kupalar, senelerdir genç oyuncuların kendilerini gösterdikleri bir arenadan öteye gitmiyor ve bundan de pek şikayetçi olan yok.

Bugünkü Leeds maçına bakarsanız, sahaya çıkan takım itibariyle, Arsenal'in gençlerinin kendilerini gösterdiği bir maç olmadığını görürsünüz. Bana göre, Arsenal'in son 5 senesine yeteneksizliğiyle damga vurmuş bir grup oyuncunun gösterisini izledik bugün. Wenger, Wigan deplasmanına 8 yedekle çıkınca "Bu takımla Premier Lig maçı kazanılmaz" diye yazmıştım. Az bile demişim, bu kazmalar bir arada sahaya çıktığında, Championship maçı bile kazanılmıyormuş.

Arshavin, Bendtner, Denilson, Diaby, Eboue, Rosicky, Almunia, Fabianski.. Blogu açtığımızdan beri bu oyuncuların her birine, bir çok kereler, bu satırlardan giydirmişliğim vardır. Tekrar tekrar aynı eleştirileri yapıp kabak tadı vermek istemiyorum. Tek söylemek istediğim, bu saydığım adamların tamamının bir dönem Arsenal ilk onbirinde denendiği gerçeği. Wenger, bu oyuncuların her birine hakettiklerinin çok üzerinde zaman tanıdı, sabretti ve Arsenal'in kıymetli puanlarının bu adamların bireysel gelişimleri uğruna harcanmasını izledi. Peki sonuç?

Wilshere geldi Denilson ve Diaby'i takımın dışına itti. Bendtner'den umut kesildi Chamakh alındı. Arshavin (sonunda!) formayı kaptırdı. Rosicky bu takımdaki son demlerini yaşıyor. Almunia'dan haber alabilen bile yok. Eboue, eskiden rotasyonun bir parçasıydı, şimdilerde ancak Sagna'ya bir şey olursa mecburen oynuyor. Fabianski, çok yakında formayı Szczesny'e kaptıracak...

IFFHS, Wenger'i dünyanın en iyi hocası seçmiş, katılmamak mümkün değil. Kendisini eleştirsem de, Arsenal'in başına kim geçsin deseniz, ne Mourinho'yu isterim, ne de Ferguson'u. Kendisi bana göre de, son 10 yılın en büyük hocası. Ama artık bazı şeyleri görmesi lazım. Yetiştirdiği oyunculara şans vermesini anlıyorum, kulübü finansal olarak korumak için pahalı transferler yapmayışını da. Ancak, yukarıda saydığım bir grup oyuncunun, Arsenal kadrosundan bir an önce ayıklanması gerekiyor. Yarın hepsi birden satışa çıksın demiyorum tabi ki, ama yaşlılardan başlayıp yavaştan elden çıkarmak lazım. Son 2-3 sezonu izlemediyseniz bile, Wigan ve Leeds maçlarını ardarda izleyerek bu adamların, bu takıma ne kadar zararlı olduklarını anlamanız mümkün. Bugün, Walcott ve Fabregas, oyuna girip günü kurtardı belki ama, Arsenal'in bu kımıl zararlılarıyla çıktığı her maç kalp ağrısı olmaya mahkum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder