10 Ocak 2011 Pazartesi

Acil Stoper Aranıyor

Wenger, limitte yaşamayı seven bir adam. Geçen sene takımın stopere ihtiyacı vardı. Wenger, yazın 2 stoperi yollayıp 2 tane de transfer etti. Sakatlıktan dönen Djourou'nun da katılımıyla stoper sorununu çözeceğini düşündü. Gel gelelim, Djourou sakatlıktan döndü dönmesine ama Arsenal Vermaelen'i uzun bir süreli sakatlığa kurban verince, bu bölgedeki sıkıntı bu sezona da sıçramış oldu. Djourou'nun beklenenin üzerinde performansı olmasa, Arsenal ligin ilk yarısında bayağı bir kabus görebilirdi. Squillaci-Koscielny-Djourou rotasyonu, Fransız ikilinin zaman zaman zorlanmasına rağmen Arsenal'i bugüne kadar idare etti. Ancak dün alınan Squillaci'nin sakatlandığı haberi işleri biraz karıştırdı.

Wenger geçtiğimiz hafta "Vermaelen düzelmezse stoper almak zorunda kalacağız" demişti. An itibariyle Vermaelen'in durumunda henüz bir gelişme yok ve eldeki 3 stoperden 1 tanesi de sakatlığa kurban verildi. Görülen o ki Wenger, bir an önce bir stoper almak zorunda. Bu noktadaki tercihi de sezonun geri kalanı açısından kritik rol oynayacak. Basının yazıp çizdiği 5 aday var.

1- Christopher Samba:
Büyük adam Samba. Çok bir şey başardığından değil, eleman bildiğin kocaman. Arsenal'in geri dörtlüsüne ihtiyacı olan fiziği kazandırması mümkün. Üstelik, Blackburn ile olan kontratını uzatmayarak ayrılmak istediği sinyalini de verdi. Premier Lig tecrübesi olması bir başka artısı, ancak Wenger kendisini biraz fazla yontulmamış bulabilir.
Olabilite: %30

2-Gary Cahill:
Tecrübeli İngiliz savunmacı Arsenal'in Tony Adams günlerinden beri hasretini çektiği bir kurum. Cahill yıllardır istikralı top oynuyor ve bu formu ona milli takım formasını da getirdi. Vela ile takası olasılığından da geçenlerde bahsetmiştim. Transferin önündeki tek engel Bolton'un, kendisine talip olan kulüpler arasında bir fiyat savaşı başlatması olabilir.
Olabilite: %25

3- Phil Jagielka:
Bir başka tecrübeli İngiliz daha. Arsenal'in kendisiyle ilgilendiği yıllardır yazılıp çiziliyor. Bu aralar ismi geçen isimler arasında muhtemelen en pahalısı kendisi. Everton indirim yapmazsa Wenger'in kesenin ağzını açacağını zannetmiyorum.
Olabilite: %10

4- Per Mertesacker:
Bahsettiğimiz isimler içerisinde en geniş tecrübeye sahip olanı. Hem Şampiyonlar Ligi hem de milli takımda yıllardır oynuyor. Arsenal'in başının belası duran toplara ilaç olabilecek bir adam. Üstelik Arsenal taraftarı! Alman oyuncu, alınması halinde Şampiyonlar Ligi'nde oynayamayacak, ancak Arsenal onunla ya da onsuz Barça'yı geçemeyeceği için pek de sorun değil.
Olabilite: %20

5- Sol Campbell:
Buyrun burdan yakın bakalım. Sol, Newcastle'da mutsuz. Arsene Wenger de ucuz adam stoper arıyor. Campbell'ın Arsenal'e 3. defa transferi olasılığı şimdiden birkaç yerde yazıldı, ancak ben Wenger'in böylesine büyük bir riski alacağını zannetmiyorum. Alırsa da kendisine sövme hakkımı saklı tutuyorum tabi.
Olabilite: %Olamayasıca

1 yorum: