9 Aralık 2010 Perşembe

Song'u Dizginlemek

Benim internetler gitti, aradan 2 Arsenal maçı geçti. Özlemişim atıp tutmayı. Fulham ve Partizan maçlarına tek tek ve detaylı değinmektense, bu ara beni bayağı bir rahatsız eden bir şeyden bahsetmek istiyorum. Wenger'in, bu sezonki Song tercihinden.

Arsenal'in geçen seneki en iyi oyuncusuydu bence Song. Burada da, kendisinin gösterdiği gelişmeyi öve öve bitiremedik. Defansif açıdan zaaflarla dolu Arsenal takımının, Vermaelen ile birlikte 2 güvenilir adamından biriydi Song. Ancak ne olduysa bu sezonun başlamasıyla oldu. Wenger, takımın defansından umudu kesmiş olacak ki, Arsenal'in 25 kişilik kadrosundaki tek DM'den, hücum oyuncusu yaratmaya kalktı.

Geçen haftaki Fulham maçında, orta sahada pres yapan rakip orta saha Arsenal'in düzenini tamamen bozup, bir başka Emirates maçı daha kabusa dönünce, basının ilk tepkisi Wenger'e, Song'u sormak oldu. Nitekim, Arsenal'in 2-1 önde olduğu ve maçı bağlamaya çalıştığı dakikalarda bile, Song'u deli deli rakip yarı sahada dolanırken görenler, buna pek de anlam veremediler. Konuyla ilgili sorulara Wenger, "Song'un ileri gitmesiyle hiçbir sorunum yok. Zaten orada olmasını da biz istiyoruz. Oyunu karşı alana yıkan bir takımız ve oyun kurarken top kaptırmadığımız sürece sorun yok." diye cevap verdi.

Wenger'in yapmaya çalıştığı açık. Ortaya Barcelona gibi savunma yapan bir takım çıkarmak. Rakibe karşı alanda basmak ve oyunu mümkün olduğunca Arsenal yarı sahasına geçirmemeyi sağlamak. Eğer kendisi çıkıp "Song gerideyken de savunma yapamıyorduk, bari o da ileri gitsin" dese, pek de haksız çıkmaz aslında.

Tabi ki, gerçek dünyada işler böyle yürümüyor. Hücuma isterseniz 12 kişiyle çıkın, defans yapamıyorsanız müzeniz boş kalıyor. Wenger, oyun kurarken top kaptırmanın tehlikesinden bahsederken, aslında Song planının gereksizliğinin de nedenini açıklamış oluyor. Arsenal, Barça gibi top yapamaz çünkü kadrosunda Xavi, Iniesta ve Messi yok. Onların yerine, topla son derece sakar Song, formsuz Fabregas, top kaybetme rekortmeni Arshavin ve daha dünkü çocuk Wilshere var. Bu kadro, topu kaybettirdiğinde arkasını toplayacak bir Song'a muhtaç ve bu toplama işini kadroda başka yapacak adam yok.

Bu sene Arsenal'in en çok eleştirilen yeri, iki stoperi. Ama takımın tüm maçlarını izleyen birisi olarak söyleyebilirim ki, fiziksel olarak yetersiz kaldıkları 2-3 pozisyon haricinde stoperlerin bireysel hataları yüzünden maç kaybedildiğini hatırlamıyorum. Aksine, takımın sağlıklı 3 stoperi de, önlerindeki DM macera ararken, maymun g*tü gibi savunmasız kalmalarına rağmen şu ana kadar iyi direndiler. 2 senedir topa vurmamış Djourou bile son derece verimli bir sezon geçirmekte. Fulham maçında binlerce koşu yapan Kamara'yı son derece yüksek bir çizgiyle 165 defa ofsayta düşüren de yine bu stoperlerdi. Kendilerini eleştirirken, Premier Lig ve hatta Avrupa futbolunda, kendileri kadar rakip hücumlara karşı savunmasız bırakılan bir ikili daha olmadığını hatırlamak gerekir.

Wenger'in, Song'u ileri göndermesinin anlamsızlığı Arsenal'in beklerine bakılarak da anlaşılabilir aslında. Her fırsatta ileri çıkmaya bayılan 2 bekle oynayan takım, neden maceracı bir DM'e ihtiyaç duysun ki? Tam tersine Song, ileri çıkan beklerin gediklerini tıkayacak adam olmalı; Fabregas'ın formsuzluğunda pas dağıtımını üstlenmeyi bıraksın başkaları yapsın. Song bu sezon, Arsenal kariyerindeki gollerini ikiye katlamış olabilir ancak kendisinin sezon başında attığı gollerin sebebi, bana göre, rakiplerin ona önlem almayışıydı.

Song konusuna bugün parmak bastım çünkü önümüzde bir Man Utd - Arsenal maçı var. Biliyoruz ki, Arsenal ne zaman Manu ya da Chelsea karşısına çıksa, defansif zaafları kabak gibi ortaya çıkıyor. Wenger, inadı bırakmaz da Man Utd'ı kendi sahasına hapsedeceğine inanarak maç çıkarsa, izleyin siz Nani ve Rooney'in bulduğu boşlukları ondan sonra. Bu boşlukların oluşacağından eminim çünkü Arsenal, City deplasmanında aldığı 3 puandan beri, gavur tabiriyle "convincing" bir maç kazanamadı. O günden beri neredeyse her maç korku filmi şeklinde geçti ve takım, bu korku filmlerinin ilk faturasını, yarın Barça veya Real'i torbadan çekerek ödeyebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder