18 Aralık 2010 Cumartesi

Şaka Mı Bu?

"Arsenal ölçeğindeki bir kulübün, 3 dünya çapında kaleciye ihtiyacı vardır."
-Arsene Wenger - 2010

Arsenal'in, gerçek dünyadan kopuk haberlerle dolu resmi sitesine pek uğramam ama yukarıdaki habere nedense gözüm takıldı. Merakla okudum haberi, acaba birisi siteyi mi hackledi diye. Ama yok öyle bir şey.

Arsenal'i takip edenler için hangisi daha acı verici bilmiyorum. Takımın hedeflerine bir türlü ulaşamayışı mı; yoksa Wenger'in yaptığı açıklamalar mı? "Arsenal büyük maçları neden kaybediyor?", "Uzman sizsiniz, siz açıklayın". "Manu maçı neden kaybedildi?" "Çimler kötüydü.". "Gareth Barry'i neden almadınız?". "Diaby ve Denilson'un kariyeri biterdi."

Yukarıdaki açıklamayı okuyun bir de. Arsenal'in, 1 değil 2 değil 3 tane dünya çapında kaleciye ihtiyacı varmış. Eh biz 1 tanesine de razıydık; onu da alan olmadı. Wenger'in ilgilendiği tek kaleci Scwarzer'ın da ne kadar "world class" olduğu da tartışılır. Eh o zaman Wenger, ihtiyacı olduğunu bile bile, iyi bir kaleci almıyor o zaman.

Wenger'in kaleci almayışından daha korkutucu olan, kendisinin bu "3 dünya çapında kaleci" diye bahsettiği adamların Almunia, Fabianski ve Şezni olma ihtimali. Hani şu "sakat" olan ve 2-3 aydır kendisinden haber alınamayan Almunia, 3 maçı hatalı gol yemeden bitirdiği için göklere çıkan ama 18'lik yedeğine formayı kaptırmak üzere olan Fabianski ve yetenekli olduğunu bildiğimiz ama "world class" olarak anılması için çok erken olan Şezni.

Wenger'e, bu kalecilerin dünya çapında olup olmadığından önce sorulması gereken soru şu:

"Bu takımın birinci kalecisi kim?"

Hata yapanın formayı arkadan gelene kaptırdığı, "deneme-yanılma" yöntemiyle nereye kadar?

Dünya çapında 3 kaleciye ihtiyaç varmış. Wenger'in bu tespiti yapması sadece 2,5 senesini aldı. Kaleciyi de önümüzdeki 5 sene içerisinde alır artık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder