12 Aralık 2010 Pazar

Aciz Türk Hakemliği


Türk hakemliğinin ne kadar aciz bir durumda olduğunu bilmeyen veya bu gerçeği kabullenmek için kanıt arayan varsa buyursun yukarıdaki videoyu tekrar tekrar izlesin.

Faule maruz kaldınız ve rakibin kart görmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Aman ha, elinizle "Kart göster" işareti yapmayın. Onun yerine şöyle diyin hakeme:

"Senin an*** av*** yedi sül*** gel** geç** g*** s*k**, kart göstersene lan o*** ç***!!"

Nitekim bizim ligimizdeki hakemler kendisine küfredene, rakibin dizine basana, kendini yere atana kart göstermeden önce 5 kere düşünüyorlar. Ama bu "kart göster" hareketi yok mu, işte bütün kötülüklerin anası bu..

Arkadaş, hakem dediğin biraz futboldan anlar, oyunu okumayı bilir. Hadi bunları yapamadı az biraz mantık olur lan adamda. Kendine sor bakalım, "Bu adam bu hareketi benim otoritemi zedelemek, beni taraftara hedef göstermek için mi yapıyor; yoksa sadece pozisyonun kartlık olduğunu düşündüğünü mü söylüyor bana?". "Guti İspanyol, bana "Sarı kart olması lazım" diyemez; "carta amarilla" dese ben anlamam, belki en doğal olanı yapıp bana eliyle laf anlatmaya çalışıyor. Hatta hareketten sonra özür bile diliyor, yanlış anlaşıldığını anlatmaya çalışıyor".

Yok, birileri bana dedi ki, "Bu el hareketini yapana bas kartı" Eh benim de mantığım, yargım ve vicdanım olmadığına göre, bana söyleneni, maçın gidişatı, futbolcunun niyeti, pozisyonun gerekleri ne olursa olsun aynen uygulamalıyım. Çünkü hakem dediğin düşünmez, analiz etmez.

Biraz ağır olacak ama şempanzeler de bu seviyeye kadar rahatlıkla koşullandırılabilir. Bir şempanzeye, "Bu el hareketini her gördüğünde, bu kartı kaldır" komutunu öğretmek oldukça basit. Biz hakemlere maçı analiz etsinler, kendi yargılarına ulaşsınlar diye para ödüyoruz. Eğer bunu yapmaktan acizse bizim hakemler, sürelim maymunları sahaya, ödemeleri de muzla yapalım. Yazık olmasın milli servete bence...

2 yorum:

  1. Bu arada yazıdan bağımsız söylüyorum, zaman zaman blogun açılmıyor.

    YanıtlaSil
  2. Sorun, Türkiye'de Digiturk'ün açtığı dava üzerine Google ip'lerinin yasaklanması ile ilgili. Elimizden geldiğinnce müdahele etmeye çalışıyoruz.

    YanıtlaSil