5 Aralık 2010 Pazar

2018 Rusya - 2022 Katar!

Fifa ilk kez, iki Dünya Kupası'na evsahipliği yapacak ülkeleri tek bir organizasyonla seçti ve torbadan 2018 için Rusya, 2022 için de Katar çıktı.

Bu seçimleri gözlerimizi karartarak eleştirmek hatalı olacaktır. Ama kendi Euro 2016 adaylığımızdan yola çıkarak şu eleştirileri yapabilirim: İngiltere'de gördüğümüz gibi, bir ülkenin kendi kendisini yemesinin çok daha büyük örnekleri varmış. Özellikle de spor basınının öne çıktığı bir kendi kendini yeme! Katar örneği ile de, futbol kültürü belirli bir seviyede olan bir ülkenin bile bu büyük organizasyon için ne kadar heyecanlı olduğunu gösterebilmesinin önemini gördük. "Yahu burada içki içmek yasak, ne yapacağız allahın ecnebilerini", diyen Katar'lı olduğunu da düşünmüyorum! Ki bu konuyu da özel bir izinle rahatlıkla halledebilecekler ve paraya Katar'da farklı tanımlar bulunacak...

Tüm bunlara ek olarak, sanal ortamda da Katar'ın heyecanı çok iyi vurgulanmıştı. Sanırım bu da, her fırsatta sosyal ağları bir kör eleştiri mecrası gibi kullananlara güzel bir örnek olmuştur; Bknz. Katar 2022 Dünya Kupası Adaylığı Facebook sayfası ve resmi internet sitesi!

İlk başlarda benim adaylarım 2018 için İngiltere, 2022 için ise Avustralya'ydı. Oylamardan önce Katar'ın iyi ya da kötü; etik ya da değil, bir şekilde öne çıktığı oldukça beliydi. Sonuçları da, kanımca, İngiltere'nin kendi ayağına sıkması ve Avustralya'nın da yeterli heyecanı lobi çalışmalarında ve masa başında gösterememesi oldukça etkiledi.

Kısacası, Sepp Blatter "projesi" futbolu dünyaya yayma mesajı vererek koltuğunu sağlama alırken; Platini, Euro 2016 kararı ile egolarını ve gücünü zirveye taşıdı...

Umarım, 2018 ve 2022'de şimdiki kadar genç ve heyecanlı hissedeceğimiz iki dünya kupası izleyebiliriz:)


Katar ve Rusya'nın sunumlarını da koyalım, tam olsun:Rusya'nın resmi adaylık internet sitesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder