3 Kasım 2010 Çarşamba

Islık Çalma; Tekme At!

Dün gece, Kopenhag-Barça maçı sonrasında iki hoca; Guardiola ve Solbakken arasında hareretli bir tartışma yaşandı. Hatta araya kendinden beklenecek bir dallamalıkla girmeye çalışan Busquets az daha Solbakken'den bir kroşe yiyordu.

Olayı ilk görünce, tartışmanın, hakemin Barça'ya göstermediği 2 kırmızı karttan dolayı olduğunu zannettim. Nitekim, maçın hakemi, önce Valdez'in uçan tekmesini, sonra da Alves'in Dhalsim tekmesini büyük bir beceriyle görmezden gelmişti. Ama meğersem konu o değilmiş.

Hatırlayacağınız üzere, Nou Camp'taki ilk maçta Kopenhag'lı Santin, gole giderken hakemin düdüğünü duyduğunu zannedip durmuş, sonradan yapılan incelemede Santin'in duyduğunun düdük değil Barça kalecisi Jose Pinto'nun ıslığı olduğu anlaşılmıştı. Maç görüntülerini inceleyip, Pinto'nun yedek kulübesine yaptığı "görev tamam" işaretini de gören UEFA ise Barçalı oyuncuya, centilmenliğe aykırı hareketinden dolayı 2 maç ceza vermişti.

Dün maç sonrasında yaşanan ateşli muhabet de işte bu konuyla ilgiliymiş. Meğersem Solbakken Guardiola'ya, "2 değil 4-5 maç olmalıydı" diye fısıldamış, bu laf da Guardiola efendiye ağır gelmiş.

Bana göre Solbakken iyi koymuş lafı ama kendisinin unuttuğu bir şey var. Konu Barça ve UEFA olunca, Pinto'nun aldığı 2 maç ceza 'yumurtasında Allah yazan tavuk' gibi bir mucize olmakta. Gerçi, Santin golü kaçırdıktan, Kopenhag da maçı kaybettikten sonra, yedek kaleciye ceza versen ne olur, vermesen ne olur. Dün de gördük ki, Barça'nın as kalecisi, sahada rakibe uçan tekme atma özgürlüğüne sahip. UEFA'nın standartları da böyle yüksek işte, ıslığa 2 maç, rakibin suratına uçan tekmeye sarı kart bile yok.

2 yorum:

 1. Allah Allah, hiç de senden çıkacak bir yazı modeli değil aslında..

  Maç sonrasında yaşanan tartışma genelde bu şekilde anlatılıyor, "2 değil 4-5 maç olmalıydı" maç öncesinde söylenmiş ama gerçek nedir bilemiyorum;

  http://pennearabiata.blogspot.com/2010/11/solbakken-guardiola.html

  YanıtlaSil
 2. hmm.. kaynaklar norvec gazetecileri olunca biraz google translate'in gazabina ugramisim..

  solbakken lafi mactan once etmi$ de olsa benim anafikrim degismiyor gerci.. isliga 2 mac, tekmelere devam..

  YanıtlaSil