24 Kasım 2010 Çarşamba

İkişer Maç Verin Rahatlasınlar


Real Madrid'li Sergio Ramos ve Xabi Alonso, dünkü Ajax maçı sırasında birer sarı kart görerek, turnuvanın ilerleyen turlarında sarı kart cezalısı duruma düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış oldu. Ne tesadüftür ki, her iki oyuncu da, Real'in 4-0 önde girdiği son dakikalarda, aynı sebepten dolayı birer sarı kart daha gördü ve böylece kırmızı kart cezalısı konuma düşmüş oldu.

Önce Alonso, adeta dalga geçerçesine bir sarı gördü, sonra da Ramos aynı hareketi yaparak olayın üzerine mum dikti. UEFA'nın hakemleri az biraz oyunu bilse, olayı çözebilirlerdi ancak sahada 26 hakemden hiçbirisi, iki oyuncunun da bunu bilerek yaptığını anlayamadı. Alonso ve Ramos da, gördükleri sarı kartı iptal eden kırmızıyla güle oynaya sahayı terkettiler ve hatta Ramos hakemin elini bile sıktı.

Bu durumda, hakemlerininin sahada yapamadığı işi tamamlamak UEFA'ya düşüyor bence. Her iki oyuncuya da, centilmenlik dışı hareketten 2'şer maç ceza verilmesi gerekiyor ki, amaçlarına ulaşamayıp, ikinci turun ilk maçını kaçırsınlar. Aynı zamanda, gelecekte aynı rezilliği tekrar ettirmek isteyecek oyunculara da gözdağı verilmesi açısından gerekli bir karar bu. UEFA, bunu yaparak, belki bilerek kart görmek isteyen her oyuncunun önüne geçemez ancak bunu böylesine bariz yaparak oyunun saygınlığını azaltan kardeşlere güzel bir mesaj vermiş olur.

UEFA demişken buraya sıkıştırmak istiyorum. Arsenal-Braga maçında, 85'de Vela'ya yapılan hareketi "kendini yere atma" olarak değerlendiren hakemi ve kenardaki 34 yardımcısını buradan kutluyorum. Bence, UEFA maçlara 56 hakemle çıkmaya başlamalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder