1 Kasım 2010 Pazartesi

Gelmeyen Düdük


Premier Lig'de, 1 ay içerisinde ikinci hakem düdüğü vakası Man Utd - Tottenham maçında yaşandı. Yukarıdan da izlenebilecek pozisyonda Nani, penaltı itirazıyla yere düştükten sonra topu eliyle yanına doğru çekti ama hakem penaltıya hükmetmeyince bariz elle oynamış oldu. Tottenham kalecisi Gomez, hakemin elle oynama kararı verdiğini varsayarak, topu serbest vuruş için ceza sahası içerisine dikti ve bir güzel de gerildi. Bu sırada, Man Utd'lı oyuncular topun hala oyunda olduğunun farkına varıp, yerden kalkan Nani'yi uyardılar ve o da hakemle gözgöze gelip 'oyna' işaretini aldıktan sonra topu ağlara yuvarlayıverdi. Tottenhamlılar maç sırasında ve maçtan sonra hakeme çok veryansın ettiler ancak sonuç değişmedi. United'ın golü geçerli sayıldı.


Hatırlarsanız, bundan 1 ay önce, Sunderland-Liverpool maçında benzer bir olay daha yaşanmıştı. Sunderland'li Michael Turner, kendi ceza sahasındaki serbest vuruşu kullanması için top kalecisine doğru yollamak istedi, ancak oyunun başladığını varsayan Torres ve Kuyt topu alarak pozisyonu gole çevirdiler. İtirazlardan sonra hakemin kararı değişmedi, yardımcısının da onayıyla hakem, oyunu başlamış olarak kabul etti.

İki pozisyonun ortak noktası, çalınmayan hakem düdüğü. Ancak, tartışmalı da olsa, her iki pozisyonda da hakemlerin uygulaması, kağıt üzerinde doğru. Her ne kadar pek sportmence davranmasalar da, hem Torres hem de Nani, illegal bir şey yapmıyorlar. Nitekim, kurallar oyunun durması için hakem düdüğüne ihtiyaç var derken, başlaması için böyle bir zorunluluğa gerek olmadığını söylüyor. Bundan 5 sene önce Henry, o meşhur erken frikiğini Chelsea ağlarına yollayıp, Graham Poll golü geçerli saydığında da kural aynıydı; bugün de aynı.

Sonuç olarak hakemin, 'elle oynama' için çaldığı düdüğü duymadan, frikik kullanmaya kalkan Gomez ne kadar hatalıysa, yanındaki Torres'i göre göre riskli bir işe imza atan Turner da o kadar hatalı. Her iki futbolcu da en basitiyle 'akıllı' hareket etmiyorlar ve rakibin eline istifade etmesi için ucuz fırsatlar veriyorlar.

United'ın pozisyonunda belki de tek tartışabilecek konu, Nani'nin bariz elle oynayışına neden düdük çalınmadığı. Aklıma gelen en mantıklı açıklama, topun Gomez'e geldiğini gören hakemin, oyunu durdurmaya gerek duymayıp avantaj oynatması. Ancak, durum böyleyse, genç hakem Clattenburg'un elleriyle oyununun avantaja bırakıldığı işaretini yapması gerekir ki, ortada hiçbir soru işareti kalmasın.

Hakemler açısından şanssız bu iki pozisyonun özeti şu ki, futbolcular, oynadıkları oyunun kurallarını arada bir okumalı ve sahaya çıktıklarında akıllı olup tedbiri elden bırakmamalı. Nitekim, Henry, Torres, Nani gibi 'cin'ler bu tip hatalarla beslenen etobur arkadaşlar. Yukarıdaki pozisyonlarda, hakemlerin kararları kağıt üzerinde doğru olsa da, bir Dünya Kupası ya da Şampiyonlar Ligi finalinin bu gollerden biriyle sonuçlandığını düşünmek bile istemem.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder