8 Kasım 2010 Pazartesi

Evreka!

Roy Hodgson, Chelsea maçından önce hamama gidip bir "Evreka!" anı mı yaşadı, yoksa kendi klasiği olan aşırı temkinli futbol dünkü maça mı uydu bilmiyorum. Bilmem için de Liverpool'un, buradan sonra ne yapacağını görmem lazım zaten. Ama, bundan 2 sene önce, Benitez'in şampiyonluk yarışı veren Liverpool'unun maç kazanma formülü basitti. Disiplinli savunma yap, hücumda da Gerrard ve Torres ikilisinden faydalan. Dün, Liverpool'un da aynen bunu yaptığını görünce acaba Hodgson, hamamda Liverpool'un kazanma formülünü mü buldu dedim.

Ne Benitez, ne Capello, ne de Hodgson, Gerrard'ın nerede daha iyi performans verdiğine karar verebilmiş değil. Her üç hocanın da, canı değiklik istediğinde, ilk yaptıkları şey Gerrard'ın yeriyle oynamak oluyor/oldu. Benitez'in, Gerrard'ın forvet arkasına koyma lüksü vardı çünkü elinde Xabi Alonso gibi bir adam bulunuyordu. Zaten, Alonso gittikten sonraki dönemde Gerrard da bir ileride bir geride denenmekten maymuna döndü. Hodgson ise, şimdilik dipten oyun kuran Gerrard'ta ısrar ediyor gibi gözüküyor. Nitekim, dün akşam da Benitez'in formülündeki değişiklik bu oyuncunun yerindeydi. Gerrard, Alonso rolünde, Kuyt ise Torres'i destekleyen adam pozisyonundaydı. Zaten, Liverpool'un ilk gölünden de bu görev paylaşımı açıkça görülebilir.

Ancak, bu formülün bir kaç sorunu var. Misal, Kuyt, ofansif açıdan, dünya üzerindeki en verimsiz forvetlerden birisi. Zaten, o, 'Torres'i besleme' görevini istikrarlı bir şekilde yapamadığı için Liverpool sürekli Gerrard'ın yeriyle oynamak zorunda kalıyor. Hatta, kontratına bir kamyonet para dökülen Joe Cole'un da kulübe geliş amacı buydu: Torres'i beslemek.

Kuyt'un bundan sonra görevini daha iyi yapacağını varsaysam bile Liverpool'un eski formülünün zayıf noktalarını hatırlamadan edemiyorum. Defansif disipline dayalı oynayan tüm takımların ortak problemi, üstlerine gelmeyen rakiplere karşı zorlanmak oluyor. Zaten, en baştaki acaba Hodgson'un taktiği bu maça mı uydu sorusunun sebebi de buydu. Benitez'in, şampiyonluğa oynayan takımını düşünürseniz, büyük maçlarda başarılı ancak mütevazi rakiplere karşı istikrarsız bir takım görüntüsü hatırlarsanız.

Bu sezon da Liverpool için asıl zorlu sınav, kendilerine karşı kapanacak diri savunmalar karşısında olacak. Torres formda olduğu sürece, belki Liverpool her maçta bir gol bulup, maçları defansının yardımıyla düşük skorlara bağlayabilir. Ancak, takımın hücum hattı gününde olmadığında, pozisyon üretmesi oldukça zor olacak. Geleneksel olarak beklerden yana şanssız olan takımın kanatlarındaki Kuyt ve Meireles gibi oyuncular bile fazlasıyla defansif. Şu anki kadroda, Gerrard'ın göbekteki yerini koruduğunu varsayarsak; Torres'i istikrarlı olarak beslemeye 2 aday var: Kuyt ve Joe Cole. Kuyt bu istikrarı sağlayamayacağını yıllardır gösteriyor; Joe Cole ise ben kendisini tanıdığımdan beri bir şeyler başaracak. Olumsuz konuşmak istemiyorum ancak Hodgson'ın Gerrard'ı tekrar forvet arkasına çekeceği günler yakındır.

1 yorum:

  1. arkadaş şu torres'in arkasına, onu besleyecek iki adam koysan zaten yapılacak başka bişey kalmıyo geriye. dün bi kez daha görüldüğü üzere ceza sahasında topu aldı mı affetmiyor adam.

    YanıtlaSil