7 Kasım 2010 Pazar

777 Gün Sonra

Hergreaves'inki, dünya futbolunun en uzun süreli sakatlık hikayelerinden birisi sanırım. Daha 1 hafta öncesine kadar, İngiliz oyuncunun sağlık durumu hakkında çelişkili haberler gelmeye devam ediyordu. "Dönüşü yakın", "Sakatlığı nüksetti", "Futbol hayatı bitti" filan derken, dün, bir de baktık Hargreaves, Wolves maçının ilk onbirinde.

777 gün sahalardan uzak kalmış oyuncusunu direk ilk onbirde sahaya sürmesi, Ferguson'un cesur olduğunu da gösterebilir; kadro kurma konusunda çok sıkıntı çektiğini de. Nitekim, Hargrevaes'in en son formasını giydiği, Şampiyonlar Ligi şampiyonu United'tan bugüne köprünün altından çok sular aktı. Hatta dün akşam Old Trafford'taki bir avuç Wolves taraftarı da yaptıkları "You're not real United" tezahüratıyla, kırmızılı taraftarların korkularını yüzlerine vurur gibiydi.

Man Utd'ın çok önemli oyuncularının sakat olduğu bir gerçek. Ancak, ligin dibindeki Wolves'a karşı kendi sahalarında oynadıkları oyun oldukça düşündürücü. Geçen sene, Old Trafford deplasmanına, takım getirmeye tenezzül etmeyen McCarthy'e ne olduysa, bu sene United deplasmanına, kazanmak için çıkacak kadar cesurdu.

United'ın bu sene, ligde oynadığı hiç bir maçtan "rahat" bir galibiyetle ayrılamayışını ve her maçta bir oyuncusunun çıkıp ekstra bir şeyler yapmasıyla puan kazanmasını belki eleştirebiliriz ancak, Ferguson'un takımının bu sene yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen, namağlup lig ikincisi oluşunu takdir etmemek mümkün değil. İngiliz medyasında, bu durumu 'şans' ile açıklayanların sayısı hiç de az değil. Ancak dün, United'ın başındaki 24. yıldönümünü kutlayan Ferguson'un da belirttiği gibi, United 'sonuç alma alışkanlığı' olan bir takım ve bunu son 20 yıldır kanıtlamadıkları sezon yok gibi. Bu sezon, 4-5 kere, rakibin geriden gelip maçı eşitlemesine izin vermelerinin ardından, bu alışkanlığı kaybedip kaybetmedikleri tartışılıyordu, ancak dün gördük ki, United, hala kabus gibi bir günden istediğini alma yetisine sahip.

Daha önce, bu sayfalarda, United'ı duraklama dönemine girmiş bir takım olarak tanımladım ve bu görüşümün hala değişmedi. Ancak, eldeki malzemenin kalitesi düşse de, belli ki, Ferguson, kolay kolay teslim olmayacak. Önemli eksikleri olan United, önümüzdeki hafta, 4 gün içerisinde önce City'e, sonra da Villa'ya konuk olacak ve bu maçların, takımın gidişhatında belirleyici rol oynaması mümkün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder