20 Ekim 2010 Çarşamba

Verimliliğin Tablosu

Şimdi buna tesadüf deyin. Daha hemen aşağıdaki yazıda, Arsenal'in, Birmingham maçındaki verimsizliğinden 2 oyuncuyu sorumlu tuttuk. Birisi topları kaybederek, diğeri oynadığı yan toplarla hücumu baltaladı dedik. Wenger, dün akşam Shaktar karşısına çıkarken, Birmingham maçındaki kadroda 2 değişiklik yaptı. Diaby'nin yerine Cesc, Arshavin'in yerine de Rosicky oynadı. Sonuç: Arsenal, kaleye 7. şutunu attığında skor 5-0 oldu.

Yanlış anlaşılmasın; burda oturup kendimi haklı çıkarmaya çalışmak gibi bir niyetim yok. Hatta, Arsenal ile ilgili eleştirilerimin tamamında yanılmayı gönülden istiyorum. Yani, yarın Fabianski'den süper bir kaleci doğarsa en çok sevinen ben olacağım. Buradaki yazılarda, bir takım oyunculara kafayı takmış gibi görünsem de, bunun sebebi bu adamlara gıcık olmam filan değil. Sürekli aynı isimlerin eleştiri altında kalmasının sebebi, bu bir grup oyuncunun, senelerdir kendilerini geliştirmeyişi ve yaptıkları bireysel hatalarla takıma zarar verişleri. Arshavin'i eleştiren bir yazı yazmak için neredeyse 1,5 sene bekledim mesela. Bu 1,5 senenin 3 ayını bir kenara koyarsanız, bana göre, Rus oyuncunun oynadığı futbol tam bir hayal kırıklığı. Walcott biraz form tutsa, Arshavin'in kulübeye gideciğinden de adım gibi eminim.

Bireysel performansları bir kenara koyarsak, dün akşam Arsenal'in grup maçlarının bir klasiğine daha şahit olduğumuzu söyleyebiliriz. Shaktar aslında öyle kenara itilecek bir takım değil ancak Emirates'e gelip, bir takım kaleci/defans hatalarına imza attığınız takdirde fark yemeden çıkmanız zor oluyor. Dün akşam, Birmingham maçının aksine, 'verimli' bir Arsenal gördük. Takım, maçı 4. vitese atmaya gerek duymadan bitirdi ve normalin aksine yüzlerce gol de kaçırmadı. Durum 5-0 iken, kaleyi bulan şut sayısı 6'ydı.

Gecenin önemli anı Eduardo'nun, Emirates'e geri dönüşü oldu. Attığı gol ve tribünlerden aldığı alkış sahalarda görmek istediğimiz şeylerdi. Arsenal açısından, oynanan verimli futbol ve Fabregas-Walcott ikilisinin forma giymeleri, hafta sonundaki zorlu City deplasmanı öncesi olumlu gelişmelerdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder