20 Ekim 2010 Çarşamba

Rooney Meselesi

Fergie'nin yıldız oyuncu kelleleri listesi oldukça ünlü isimlerden oluşuyor. Paul McGrath'ı, alkol ve sakatlıklar; Paul Ince kötü performansları; Jaap Stam'ı, Neville biladerlerle olan kişisel sorunları, David Beckham'ı profesyonel olmayışı; Roy Keane'i kendi takımını eleştirmesi ve son olarak da Carlos Tevez'i de bitmek bilmeyen bonservis sorunları yüzünden gözden çıkaran Fergie'nin listesine bir başka ünlü isim katılmak üzere.

United kariyeri boyunca hiç olmadığı kadar dar bir kadroyla başbaşa kalan İskoç'un, Wayne Rooney'i takımdan şutlamaya sıcak baktığını söylemek zor olur. Ancak görünen o ki, bu sefer çıkış kararını alan Ferguson değil. Bundan birkaç hafta önce, Rooney'in özel hayatı ilk medyaya düştüğünde, Fergie kendisini kadro dışı bırakmış, konu hakkındaki soruları da "Rooney'in dizinde sakatlığı var" diye yanıtlamıştı. Ancak, ne olduysa geçen hafta oldu ve Wayne Rooney, aynı soruya "Dizimde herhangi bir sakatlık yok" diye cevap veriverdi. Dünyanın en melek hocasını, basının önünde "yalancı" konumuna düşürseniz, en iyi ihtimalle güzel bir fırça yersiniz. Ama bunu yaptığınız adamın adı Alex Ferguson ise düpedüz kaşınıyorsunuz demektir.

Rooney'in verdiği bu cevap, basın tarafından, 'United'tan ayrılışın sinyali' olarak yorumlanmıştı ki, dün Bursaspor maçı ile ilgili yaptığı basın toplantısında Ferguson da bunu doğruladı. İskoç teknik adam, Rooney'in geçen Mart ayında kendisine ayrılmak istediğini söylediğini ve o günden beri onunla yaptığı görüşmelerden bir sonuç alamadığını açıkladı. Ferguson'un bu açıklamayı yapması ve Rooney'in onu yalancı konumuna düşürmesini üstüste koyarsanız, Wayne kardeşimizin United kariyerinin yavaştan sona erdiğini söyleyebilirisiniz. Zaten bu saatten sonra kalmak istese de, Ferguson'un, 162 yıllık kariyerini riske atıp, kendisine 'yalancı' diyen bir adamı takımda tutacağını zannetmiyorum.

Peki Rooney, gerçekten ayrılacaksa, kaçışın yönü ne taraf olacak?

Gerçekçi olmak gerekirse, şu anki transfer pazarında Rooney'e parası yetecek 3-4 kulüp var. City, Real, Arsenal, Inter ve belki Barça. Arsenal'in Rooney kadar pahalı oyunculara yönelmediğini, Barcelona'nın da daha yeni Villa'yı, Milan'ın da Ibra ve Robinho'yu aldığını düşünürseniz, geriye sadece City ve Real kalıyor.

Eminim ki, Rooney'e, Manchester City'den gelecek astronomik bir teklifin hayali şimdiden Glazergillerin ağzını sulandırıyordur. Ronaldo transferinde olduğu gibi, paranın 3-5 kuruşunu Ferguson'a verip, geri kalanıyla borçlarını ödemek mutlaka yankilerin hayalini süslüyordur. Ancak, Tevez'in transferi bile olay olmuşken, United'ın sembolü haline gelmekte olan bir oyuncunun City'e transferi ne kadar mümkün, bu tartışılır. Zaten yönetime tepkili olan taraftarın, böyle bir ihtimal gerçekleşirse, Old Trafford'u, bu transfere 'evet' diyenlerin kafasına yıkması mümkün. Üstüne üstlük, bu transfer Rooney'i, Sol Campbell ve Ashley Cole gibi nefret edilen bir adam haline de getirecektir. City taraftarları açısından orgazmik bir hadise olacak olsa da, Rooney'in City'e transferinden kimseye bir hayır geleceğini zannetmiyorum.

Bana göre, Rooney için tek yol var o da Real Madrid. Mourinho ve Perez'in kendisi uzun süredir istediği bilinen bir gerçek ve Real'in bu transferi bitirecek mali gücü de var. Perez ve Mourinho, bu konudaki ilk sorulara benzer cevaplar verdi. Jose "Ferguson onu kalmaya ikna edecektir", Perez de "Rooney'in satılık olduğuna inanmıyorum" dedi. Açıklamalar temkinli olsa da Real cephesinde kimsenin "İlgilenmiyoruz" dediği de yok tabi. Rooney'in boynuna satılık tabelası asıldığı anda United'ın kapısını ilk çalanlardan birisi onlar olacak. Hatta, biraz senaryo yazmak gerekirse Rooney, Real'e gidip, Ferguson'un United'tan ayrılışından sonra Mourinho ile birlikte Manchester'a dönmeyi bile planlıyor olabilir.

Fergie'nin, United'tan şutladığı yıldız oyuncuların hepsinin ortak bir özelliği var ki, o da bu oyuncuların tamamının United sonrası kariyerlerinin yokuş aşağı gitmesi. Rooney de aynı kaderi paylaşmak istemiyorsa, bu transfer konusunu iyi düşünmek zorunda. Oyuncusunun kıymetini bilen bir hoca olması ve gelecekte United'ın başına geçmeyi planlaması açısından Mourinho, belki şu an için doğru tercih gibi görünmekte. Ancak Real Madrid'in de nasıl bir yıldız öğütücüsü olduğunu da unutmamak gerek. Bana öyle geliyor ki, olası bir ayrılık, ne United için, ne de Rooney için hayırlara vesile olacak. Bekleyip görmek lazım tabi.

2 yorum:

  1. ibra ve robinho için inter yazmışsınız.

    YanıtlaSil
  2. Milan olarak düzeltilmiştir, teşekkürler.

    YanıtlaSil