7 Ekim 2010 Perşembe

Qatar, Dünya Kupasına Ne "Q"atacak?

4 ay önce Türkiye'nin Euro 2016 adaylığı heyecanımız, hatta milletçe olmayan heyecanımız balon gibi sönmüştü. Bu üçüncü hayal kırıklığının ardından geriye sadece "Stadlar yapılır mı, hacı?", "Bize zaten vermezlerdi.", "Fransızlar acayip para yedirmişlerdir" vs. geyikleri kaldı.

Euro 2016'yı bize vermediler mi yoksa Fransızlar bu yarışı masa başında ya da banka kasasında mı kazandı, hiçbir zaman net olarak bilemeyeceğiz. Ama bu süreçte şunu gördük ki, olay kesinlikle güç ile ilgili ve bu iddianın onayı için de Qatar kapı gibi karşımızda duruyor.

2018 ve 2022 Dünya Kupalarını kimin düzenleyeceği 8 hafta sonra belli olacak ve kanımca, donanım olarak, adaylardan en zayıfı Qatar, ama finansal olarak en güçlüsü de onlar. Peki, Qatar gibi küçük ve futbol açısından hiçbir donanımı olmayan bir ülkeye Dünya Kupası organizasyonu vermek ne kadar gerçekçidir? Kanımca, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz "Ada Stat" projesi kadar gerçekçi...

Evet, Qatar, 2022 adaylığı için, 2019 yılında bitmesi planlanan bir yüzer stat projesi hazırlamış ve Fifa'ya sunmuş. Stat gerekirse sağa sola götürülebilecekmiş. En üzücüsü de Fifa, organizasyonu Qatar'a vermezse stat yapılmayacakmış... Gerçekten çok üzücü. Bakalım, nihai kararla birlikte Fifa mı, yoksa Qatar mı daha gerçekçi göreceğiz?

Bu arada, her iki kupa için de favorilerim İngiltere ve Avustralya. Hatta Avustralya alırsa 2022'ye yerim bile hazır, değil mi Bigboned?:)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder