24 Ekim 2010 Pazar

Beyimizin Keyfi Yerinde

Benden herşey olurmuş da, teknik direktör olmazmış herhalde. Antremanını, taktiğini, analizini geçtim de, 30 tane cüzdanı büyüdükçe, algısı küçülen adamın kahrını çekmek ne çileli iştir arkadaş. Adınız, Alex, ünvanınınız Sir de olsa çekeceksiniz bu ağız kokusunu, CV'nizde 30 kupa da yazsa kaçış yok. Benden teknik direktör olmazmış, çünkü, haftada 3 oyuncuyu kadro dışı bıraktıktan sonra, ligin 7. haftasında sahaya çıkaracak adam bulamayan hocayı hiç bir kulüp barındırmaz.

Wayne Rooney biladerimiz, geçen hafta muayyen günlerinde olsa gerek, United'tan ayrılıyordu. Sebep de, yönetimin, kulübün gelecekteki hedefleri ile ilgili bir takım garantileri kendisine veremeyişiydi. Bu hafta, muayyen günler sona erdi; Rooney, resmen dalga geçer gibi, 5 yıl kontrata imza attı.

Diyeceksiniz ki, 1 haftada ne değişti. Hani geçen hafta United'ın geleceğine güveni olmayan Wayne Rooney, bu hafta nasıl ikna edildi. Görülen o ki, Rooney ikna edilmiş filan değil. İngiliz basınının güvenilir kaynaklarına yansıyan haberlere göre, Wayne biladerimizin yeni kontratında çok ilginç maddeler var. Rooney'in haftalık ücretini 160-200bin poundluk bir aralığa yerleştiren yeni kontrat, Man Utd'ın, oyunucuyu elinde tutatbilmesini de bir takım şartlara bağlıyor. Bu şartların en başında ise, kulübün bir takım hedeflere her sene ulaşması var. Yani, Rooney, aynen geçen hafta açıkladığı gibi, hafiften duraklama dönemine giren ve Ferguson'un emekliliğinden sonra zorlanacağı kesin olan United'ı, daha su almaya başlamadan terketmek niyetinde.

Rooney'in gösterdiği karaktersizliğe bakarak, Fabregas'ın aslında ne kadar düzgün bir adam olduğunu anlamamız mümkün. Kendisine gelen teklif daha 'somut' ve 'ısrarcı' olmasına rağmen, Cesc, Rooney'in Man Utd taraftarına attığı kazığı, Arsenallilere atmadı.

United cephesinde, yeni kontratın imzalanmasıyla beraber konu kapanmış gibi gözükse de, bana göre Rooneygate daha yeni başladı. Nitekim, İngiliz basınında yeraldığı üzere, eğer United, oyuncusunun kontratında belirtilen hedeflere ulaşamazsa, Rooney, £30m'a kadar düşen bedellerle serbest kalma hakkı kazanıyor. Yani, kazayla United bu sezonu 4. bitirirse, yazın yıldız oyuncusunu sudan ucuza satmak zorunda kalabilir. Çünkü beyimiz öyle istiyor; çünkü Rooney efendinin, kendisini dünya sahnesine çıkaran ve eline vermedik kupa bırakmayan kulübün zorlanmasına, 5 dakika bile tahammülü yok. Böyle de karakter sahibi işte kendisi.

Bana göre, Alex Ferguson'un bir an önce Rooney'den kurtulması lazım. Kendisini yalancı konumuna düşüren ve sezon ortası yarattığı dramayla takımın başarısını baltalayan bir adama gelecekte nasıl güvenebilir ki? Ferguson'un yapması gereken, önümüzdeki 2 ay boyunca Rooney'i biraz gazlamak, herşey normalmiş gibi davranıp onun tekrar form tutmasını sağlayarak, Ocak ayında maksimum teklifi verene Rooney'i satmak. Hatta, ben olsam gider City ile anlaşırım ki, Rooney efendi Manchester sokaklarına arkasına bakmadan yürüyemez hale gelsin. Zaten, Rooney, City'nin kadrosundaki Tevez, Adebayor gibi diğer karaktersizlerle de çok iyi anlaşır. Tencere yuvarlanır, kapağını bulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder