12 Ekim 2010 Salı

Alkollü Azmanlar

"Oyuncularını sahaya futbol oynamak için değil, karşı takımı durdurmak için yollayan hocaların sayısı her geçen gün artıyor. Blackburn, Stoke ve Wolves gibi takımların, puan almak için ellerinden geleni yaptığını savunabilirsiniz ancak gerçek gerçek şu ki, hocaları, oyuncularını sahaya öyle bir psikolojiyle yolluyor ki, sorunlar kaçınılmaz oluyor. "

"Herkes, teknik direktörlerin, bir oyuncunun sahadaki hareketlerinden sorumlu olduğunu unutuyor gibi. Eğer bir hoca, sahadaki sertliğin devamına izin vermek istemiyorsa, bu konuda önlemler alarak daha disiplinli bir takım ortaya çıkarabilir"
Danny Murphy, geçen hafta bir konferansta, kendisine ligde artan sertlikle ilgili bir soruya karşılık bu açıklamayı yaptı. Hepimizin bildiği Big Sam, Pulis ve McCarthy üçlüsünü de takım isimlerini vererek eleştirdi. Burada daha önce de yazdığım "kasap havası" temalı yazıları okuduysanız, kendisine yerden göğe kadar hak verdiğimi de tahmin ediyorsunuzdur.

Bugün, League Managers Association (LMA), kendisin yaptığı açıklamalardan dolayı kınayarak, bahsi geçen hocaların eleştirilmesinin doğru olmadığı belirten bir bildiri yayınladı. Bu bildirinin altına da son dönemde artan sakatlıklar için bir açıklama eklemişler: "Olur öyle."

LMA ve İngiliz basınının büyük bölümü, hala ve hala, De Jong, Shawcross, Karl Henry gibi adamların rakiplerini isteyerek sakatlamadığını savunuyor. Bu argümana karşı güzel bir benzetmeyi bir yerlede okumuştum. Bu olaylar alkollü araba kullanmaya benziyor diyordu yazar. Sarhoş bir şekilde direksiyon başına geçen sürücü, birini öldürmeyi amaçlamıyor olabilir ancak içinde bulunduğu durum bu riski büyük oranda arttırır. Aynı şekilde, Murphy'nin dediği gibi sahaya "gazlanarak" çıkarılan oyuncular da, kimsenin bacağını isteyerek kırmıyorlar ancak içinde bulundukları psikoloji bu olayları kaçınılmaz hale getiriyor. Nasıl sarhoş sürücü, "ben sarhoştum, ne yaptığımı bilmiyordum" diyerek kendini savunamıyorsa, Pulis, Big Ben ve McCarthy gibi hoca bozuntuları da "Biz hedef göstermedik" diyerek kendilerini aklayamamalılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder