24 Eylül 2010 Cuma

Yavaş Gel

Arsenal'in kaleci problemlerinden hergün bahsediyoruz ve bu problemlerin uzun vadedeki çözümü olduğunu umduğumuz Szczesny'nin adı da, bu bahislerin içinde sık sık geçiyor. Burada olduğu gibi, İngiliz basınının çeşitli yerlerinde de, genç kaleciyi öven ve onun potansiyelinden bahseden yazılar görmek mümkün. Daha Arsenal formasıyla 3 maç yapmamış olmasına rağmen, bir oyuncuyu bu kadar övmek doğru mu peki?

Szczesny'nin dün yaptığı açıklamalara bir bakalım:
"Sezon başında yaptığımız görüşmelere rağmen, Arsene Wenger, Szczesny adına bir kalecisi olduğunu unutmuşa benziyor ve benden her fırsatta uzak duruyor"

"Bana sezon başında A takım için savaşmamı söyledi ancak lig kupasındaki kadroya bile alınmadım. Herkes bana bunun bir sprint değil bir maraton olduğunu, sabretmemi söylüyor ancak maraton dediğin 3 sene aynı yerde takılmaktan ibaret değildir"

"20 yaşındaki bir oyuncuya güvenebilecek bir kulübe ihtiyacım var. Arsenal bu kadar cesur değil. İlk hedefim burada oynamak ancak gelen teklifleri de değerlendireceğim"
Şimdi ayıp olacak ama, galaksinin herhangi bir yerinde, "Arsenal genç oyunculara güvenmiyor" derseniz, oranın ahalisi size götüyle güler. Belli ki, Szczesny'nin birileri kulağına masallar okumuş ve "Hacı gel sen bize direk A takımsın" gibisinden üflemiş. O da aklı sıra Wenger'e posta koyuyor. "Bak giderim" diyor.

Wenger'i, Fabianski tercihinden dolayı sabah akşam eleştiririm, ancak 20 yaşında bir velet kendisine posta koymaya kalkıyorsa, onu ilk savunan da ben olurum. Szczesny kardeşimiz, önce kafasını kaldırıp bir bakmalı, Avrupa futbolunda kaç tane 20 yaşında A takım kalecisi var. Sonra bir de dönüp kendisine bakmalı, ben daha kaç maç oynadım diye. Üstüne üstlük, kendisi kiralık maceralarından sonra daha ilk defa yedek beklemek zorunda kaldı. "3 senedir aynı yerdeyim" diyor, bilmiyor ki kaleciliğin doğası bu. Hele ki 17-20 yaşları arasındaki beklemeden yakınan bir adamın işi zor. Steve Harper ne yapsın o zaman, değil mi?

Kendisine hak verdiğim tek nokta var. Eğer ben Arsenal'in kadrosundaki bir kaleci olsam ve Wenger, Fabianski denilen çuvalı benim önümde sahaya sürse, soyunma odasında kendisine ıslak havluyla saldırırdım. Zaten Szczesny'nin de bu açıklamaları, lig kupası maçı sonrası yapması tesadüf değil. Sahadaki rezilliğin ve bundan çok daha iyisini yapabileceğinin o da farkında. Ancak, bu özür, basının karşısına çıkıp Wenger'i eleştirmesini açıklamaya yetmiyor.

Szczesny'den hepimiz ümitliyiz. Ancak bu açıklamaları okuyunca biraz hayal kırıklığına uğradım gibi. Tek korkum, Polonyalının, basının gazına gelip "ben oldum" havasına girerek, büyük potansiyelli bir kariyeri harcaması. Az daha sabır evladım, Fabianski kendiliğinden düşecek yakında.

1 yorum:

  1. bu açıklamayı nereye yapmış orası önemli.çünkü adam 1 diyorsa 1000 yapan yerler var.geçenlerde wenger'onun deplasmanda ilk maçlarına çıkmasını istemiyorum.emirateste daha rahat olacaktır.yeni bir sözleşme için görüşüyoruz.'demişti.ama eğer böyle posta koyacaksa bundan adam da olmaz kalecide.bundan önce kaç kere wenger yakın gelecekte no.1imiz olacaktı diyordu.başlık hakkaten herşeyi özetlemiş...

    YanıtlaSil