13 Eylül 2010 Pazartesi

Vurun Anasını Satayım

Premier Lig'in uleması sert oyunu "erkeklik" olarak tanımlayıp, federasyonu da ağır cezaları yürürlüğe sokmadıkça, kendini ligin dibine yaklaşırken bulan takımların 'kasap' antrenörleri dozajı arttırmaya başlıyor. Bu haftanın kurbanı Bobby Zamora oldu ve yine hedefteki adamlardan birisi olan Modric ise ucuz kurtuldu.

Premier Lig'de hüküm süren bu kasap havasına, her sene en ağır kayıpları veren takım, takdir edersiniz ki, Arsenal. Her sene en az bir oyuncusunun bacağı kopan Wenger, bu durumdan şikayet edince "Mızmız Fransız" oluyor; Pulis gibi, Big Sam gibi azmedici hocalar da "delikanlı". Wenger, Stoke'a "Ragbi liginden fırlama gibiler" deyince, Shawcross alınganlık yapıp "Wenger'in bize kişisel gıcığı var" diyecek yüzü kendinde bulabiliyor. Konuşan adam Ryan Shawcross; hani şu Aaron Ramsey'i öldürmeye teşebbüs eden hayvan. İnsanda biraz utanma olur.

Geçen sene Man Utd karşısına takım çıkarmayışından ne kadar delikanlı olduğunu gördüğümüz Mick McCarthy de bu hafta iş başındaydı. Daha ilk yarım saat içerisinde Zamora'yı katleden Wolves, Fulham karşısında, maç boyunca 'kasap havası' oynadı; hocam ne yapıyorsunuz diyen de olmadı. Maçın hakemi, maç boyunca 7 farklı Wolves oyuncusuna sarı kart gösterdi, ancak gözünü açıp da McCarthy'nin sahaya koyduğu "sistematik sindirme" planını göremedi. Bir takımın 7 farklı oyuncusu sarı kart görüyorsa, ortada bir plan vardır; kartların böylesine homojen dağılması da tesadüf filan değildir. Belli ki adamlar sırayla 'vuruyor'. Senin hakem olarak görevin, birilerinin bacağı kırılmadan bu plana çomak sokmak. Yoksa, dakika 89'da, gösterdiğin 8. sarı kart ile ilk ihracını yapıyorsan, iş işten biraz geçmiştir. Art niyeti görüp, kırmızı kartı bu kasaplardan birinin ağzına sokamıyorsan, ya o kokartı bırak ya da git kendine 2 adet testis sipariş et.

Arsenal maçından sonra da, mikrofonları gören Owen Coyle'un, direk hakeme kustuğunu gördük. Sebep, maçın 28'lik hakemi Attwell'in, Gary Cahill'in, Chamakh'a arkadan çift dalışına gösterdiği kırmızı karttı tabi ki. Coyle ve Premier Lig uleması 2 gündür kararın ağır olduğunu savundu durdu. Kendilerini anlayabiliyorum, nitekim Cahill'in hareketi 'tam denk gelmedi'. Yani niyet vardı da, tekmeyi istenilen yere oturmadı. Cahill'in, top Chamakh'ın ayağından çıkmışken, direk arkadan, çift ayak yerden kesilmiş şekilde uçarak gelmesinin pek bir önemi yok. Tekme yerine oturmadı; kimsenin bacağı kırılmadı; öyleyse sarı kart.

İşte bu kafa yapısı, medyanın cehaleti ve hakemlerin eyyamı birleşince, Ramsey, Eduardo, Zamora gibi adamların sakatlıklarının sorumlusu ortaya çıkıyor. Genç hakem Attwell, Cahill'in denk getiremediği harekete kırmızıyı basacak cesareti kendinde buluyor çünkü henüz ligin eyyamından nasibini almış değil. Tecrübe kazandıkça, kırılana kadar beklemesini o da öğrenecek..

1 yorum:

  1. premier ligde sırf kasap havası oynadığı kalan bir stoke diğer zayıf takımları da ayı yola sevketmiş gibi görünüyor. fakat bu izleyici çekmediği için kısa zamanda premier lig duayenleri silkinip kendilerine gelecektir.

    shawcross için "KASAP" dediğimde çoğu kişi haksız bulmuştu ama adam yüzsüz kasap çıktı.

    ilk maçta ki joe cole kartını da yerinde fakat biraz ağır bulmuştum. sarıyla geçiştirilebilirdi ama kırmızı beni mutlu etti. hakemler bu sene biraz arsenal lehinde mi ne:) gerçi bunu chelsea ve manu maçlarına kadar biraz zor anlarız ama öyle gibi biraz.

    not: çift dalan gary cahill olacak. tim evertonda. gary cahilli de çok severim, çok büyük potansiyeli var bence. enteresandı hareketi.

    YanıtlaSil