10 Ağustos 2010 Salı

Yazık Oldu

Ligin başlamasına 5 gün kala, Martin O'Neill kapıyı çekip çıktı ve hem kendisine, hem de projesine yazık oldu. O'Neill'ın geçen sezon sonu ayrılacağına dair söylentiler vardı ve hatta başarılı teknik adamın adı Liverpool'la uzun süre anıldı ancak sanırım kimse böyle zamansız bir istifa beklemiyordu. Her ne kadar ayrılığın resmi nedeni açıklanmadıysa da, Martin O'Neill gibi aklı başında bir adam, 4 yıldır büyük bir istikrarla Premier Lig'in büyük bütçeli takımlarıyla kapıştırdığı Aston Villa'yı böyle zamansız bırakıyorsa, ortada mutlaka ciddi bir sebep vardır.

İngiliz medyası gibi benim de aklıma ilk gelen, kulüp yönetiminin, kendisine vaat ettiklerini yerine getirmemesinden dolayı O'Neill'in istifayı bastığı. 3 sezondur ligi 6. bitiren takımını bir üst seviyeye çıkarma arzusunda olan O'Neill, bırakın takımı takviye etmeyi, geçen sene Barry'i kaybettikten sonra, bu sene de James Milner ve Ashley Young gibi oyuncularını bile elinde tutmakta zorlanıyordu. Hatta James Milner'ın, City'e satışının kesinleştiğini ve bunun üzerine istifanın geldiğini söyleyenler bile var. Kulübün patronu Randy Larner'in, City'den gelen astronomik teklifleri değerlendirmesi belki normal, ancak transfer gelirlerinin, O'Neill'e bütçe olarak dönmemesi sıkıntıyı yaratan konu olabilir. Belki de O'Neill, yıldız oyuncularını birer birer kaybettikten sonra takımı bir üst seviyeye çıkarmanın imkansızlaştığını ve bu şartlar altında Villa'nın başında kalmasının anlamsız olacağını düşünmüş olabilir. Eğer ayrılığın sebebi gerçekten bu konuysa, bu durumda her iki tarafın da haklı olduğu noktalar olduğunu söyleyebiliriz. City'i bir yana koyarsanız, neredeyse Premier Lig takımlarının tamamı bu sezon ellerini ceplerine atmadılar, ki buna Man Utd, Chelsea gibi devler de dahil. UEFA'nın yeni kriterlerinin ufukta gözüktüğü bu günlerde sanırım herkes finansal tabloları denkleştirmenin peşinde.

Sebep ne olursa olsun, bu istifanın zamanlamasının Aston Villa'yı zor duruma soktuğu kesin. Takımı, lige yardımcı antrenör Kevin MacDonald sokacak ve O'Neill, yerine birisi bulunana kadar ona her türlü yardıma hazır olduğunu açıkladı. Ancak, tüm Avrupa'da liglerin başlamasına kısa bir süre kala, Villa yönetiminin boştaki hocalardan biriyle anlaşmaktan başka çaresi yok gibi gözüküyor. İlk etapta akla gelenler; Boro'yu küme düşüren Southgate, Bolton'u az daha küme düşüren Gary Megson, West Ham'i az daha küme düşüren Zola, City ve Fildişi maceraları hüsranla biten Eriksson. Onlardan başka Alan Curbishley ve Bob Bradley de ilk etapta adı geçenler arasında. Villa, 1 ay önce Fulham'a imza atan Mark Hughes'u da kılpayı kaçmış oldu bu arada.

O'Neill'in Villa'sı ligin heyecan verici takımlarından biriydi. Tarafsız futbolsever açısından talihsiz bir istifa oldu. Villa'nın buradan sonra bir gerileme dönemi yaşayacağı kesin. O'Neill'ı ise, yakın gelecekte Ferguson yada Wenger gibi efsanevi hocaların koltuğunda görmemiz olası.

2 yorum: