4 Ağustos 2010 Çarşamba

Gunner Olsun Çamurdan Olsun

Transfer kesinleşmeden, spekülasyon üzerinden yorum yapmayı pek sevmem aslında ama söz konusu bir Gunner'ın Galatasaray'a gelişi olunca heyecan yaptım.

Rosicky denince, maalesef ilk akla gelen şey "sakatlık" oluyor. Ancak, genel kanının aksine Çek oyuncu müzmin bir sakat değil. 2008'de dizinden geçirdiği sakatlık yüzünden 16 ay kadar sahalardan uzak kalan Çek oyuncunun, ilk dönüş teşebbüsünde bu sakatlığı nüksetmiş ve dönüşünü 2 ay daha geciktirmişti. Bu noktadan sonra Arsenal'in sezonunun 2. yarısında düzenli olarak forma giyen Rosicky, 5 ayda 25 maça çıkmayı başardı.

Arsenal'in maçlarının tamamını izleyen birisi olarak söyleyebilirim ki, sakatlıktan döndüğünden beri Rosicky'nin grafiği yavaş yavaş yükseliyordu. Bu yükseliş onu hiçbir zaman Borussia Dontmund günlerine çıkarmayacak olsa da, kendisini, şu an Galatasaray orta sahasında oynayan oyuncularla kıyaslarsak, şu anki formunun bile onu takımın yıldızı yapmaya yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Sakatlıktan döndüğünden beri, Arsene Wenger tarafından orta sahanın ortasında oynatılan Rosicky, bana göre bu bölgede "accomplished" bir görüntü veriyor. Eski hızı, yırtıcılığı ve fizik gücünden uzak olduğundan dolayı Arsenal kanatları için çok ideal bir seçim olmasa da, oyun zekası ve tekniğini daha efektif kullanabildiği göbek, onun için daha uygun gibi görünüyor. Daha geçen haftasonu oynadığı Emirates Kupası'nda, Arsenal 4-3-3'ünün orta üçlüsünde, iki 18'lik Frimpong ve Wilshere ile birlikte görev alan ve olumlu bir performans çizen Rosicky, böylesine ağır bir sorumluluğun üzerinden kalkabilecek kapasitede olduğunu da bir kez daha kanıtlamış oldu.

Arsenal'in planları açısından Rosicky'nin ayrılışına bakarsak, aslında bu transferin çok da mantıklı olmadığını görüyoruz. Arsenal orta saha 3'lüsünde Song-Fabregas ikilisinin yerleri garanti, ancak Wenger hala buradaki 3. oyuncu için kararını vermiş değil. Bu pozisyonun Rosicky ile birlikte adayları Nasri, Diaby, Denilson, Ramsey ve Wilshere. 'Nasri bugüne kadar Fabregas ile yanyana neredeyse hiç oynatılmadı', 'Wilshere henüz ilk 11 için biraz genç', 'Ramsey 5 ay daha yok', 'Diaby bir iyi bir kötü', 'Denilson zaten rezil bir oyuncu' derken, aslında Wenger'in bu bölgede sıkıntılı olduğunu görüyoruz.

Rosicky, sakatlıktan döndüğünden beri, onun eski günlerine dönmesi için elinden geleni yapan, bu oyuncuya sakatlık dönüşü yeni kontrat veren ve onun ayrılmasıyla orta sahada önemli bir opsiyondan mahrum kalacak olan Wenger'in, böyle bir satışı onaylaması ilk bakışta sürpriz gibi geliyor. Buradaki kritik nokta Rosicky'nin yaşı sanırım.

Bilindiği gibi, Arsenal, 30 yaşını geçen oyuncularının kontratları konusunda oldukça katı bir politika izliyor. 1 yıldan uzun sözleşme önerilmeyen bu oyuncuların ücretlerinde de, genelde, büyük indirimlere gidiliyor. Rosicky'nin an itibariyle 29 yaşında olduğunu düşünürsek, bu yaz sağlam bir kontrat koparmak için son şansı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim, önümüzdeki sezon Arsenal, kendisinin kapısını düşük bir kontrat ile çaldığında, çevresinde böyle bir fırsat bulamayabilir. Kulüp açısından baktığınızdan da, bu yıl Rosicky'den kayda değer bir para kazanmak için son fırsat gibi görünüyor.

Rosicky, bence çok iyi bir oyuncu olsa da, Galatasaray'ın geçen seneki transfer macerasını düşündüğümde temkinli konuşasım geliyor. Kağıt üzerinde Galatasaray'a çok yararlı olacak gibi duran Çek oyuncunun, o sihirli "uyum" sorunundan ne kadar etkileneceği ayrı bir soru işareti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder