15 Ağustos 2010 Pazar

Düşüş Pozisyonu Alın!

Galatasaray'ı, Sivas karşısında izlerken aklımda tek soru vardı: "Umut var mı?" Bilmiyorum siz ne gördünüz ama, benim gördüğüm, geçen seneki takımdan oyun olarak farksız, personel olarak ise geride bir takımdı. Bu umutsuz tabloyu izledikten sonra hepinize tavsiyem yukarıdaki resmi iyi incelemeniz ve bir başka düşüş için kendinizi hazırlamanız. Biliyorum, ligin devam ettiği 8 ay boyunca koltuğunuzda böyle oturmak belinizi ağrıtabilir ancak Galatasaray'ı izleyerek yaşayacağınız hayal kırıklığının yanında bel ağrısı nedir ki?

Belki daha ilk maçtan böyle kesin bir yargıya varmak yalnış. Yani takımın daha hazır olmadığı ortada ve sanırım 1 yada 2 transfer daha yapılacak. Yönetim geçen senenin kronik sorunları olan tercüman ve sağlık ekibi konularına da neşter vurdu. Belki yorum yapmadan önce oturup tüm bu müdahalelerin sonuç vermesini beklemek gerek. Ama yine de, dün akşam, ben kendimi umutsuzluğa kapılmış olarak buldum ve bunun nedeni sahada oynanan kişiliksiz futbolun 12 aydır tek bir arpa boyu yol katetmemiş oluşu.

Bana göre, bu arpa boyunu katetmek için Rijkaard'ın elinde bütün bir sezon yok. Yani, yönetim, takımın bu sezon da çakılacağını anladığı anda neşteri vurabilir. Böyle bir karar doğru mu olur, yanlış mı, bunu o zaman tartışırız. Ancak, şimdiden söyleyebileceğim, sadece iyi hoca olduğu için Rijkaard'ın, takımın bu halinde hiç bir sorumluluğu olmadığını söylemenin biraz duygusallık olacağı. Geçen sezonun tamamını futbolcuları suçlayarak geçirmiş birisi olarak konuşuyorum ki, bu sezon, oturup tartışmamız gereken adam Rijkaard'tır. Eğer Galatasaray, Avrupa'da kendisinden daha iyi kadrolara sahip takımlara elenir, ligde de yine kendisine benzer kalitedeki Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın arkasında kalırsa, o zaman elindeki oyuncuları tartışmak mantıklı olur. Ancak takım, son derece mütevazi Anadolu takımlarına karşı zorlanıyorsa ortada bir yönetim sorunu vardır demektir. Kimse bana Galatasaray'ın kadrosu, Sivas'ı, Denizli'yi, Konya'yı yenecek kapasitede değil demesin.

Dediğim gibi, Rijkaard artık tartışılmaya başlanmalıdır. Tartışmadan kastım "adam değil/hoca değil" eksenindeki rezil türk spor basını tartışması değil tabi ki. Hollandalı ile Galatasaray arasında bir DNA uyuşmazlığı olup olmadığıdır tartışılması gereken. Bendeniz, nacizane bir analizi, bundan 4 ay önce yapmaya çalışmıştım misal. Sanırım, bu sene de bunlardan bir kaç tane daha yapmak zorunda kalacağım. Hayırlısı olsun bakalım..

1 yorum:

  1. GSnin kadrosu tabii ki daha iyi, ama bu iş kadroyla falan olmaz. Sivas GS'yi yendi çünkü Sivaslılar hocalarının istediğini yaptılar, bu kadar basit. GS tasahası Rijkaard'ın istediğini yaparsa zaten ne transfere gerek kalır, ne de böyle yenilgiler görür. Bu yüzden KADRO YETERSİZ deniliyor ya. Rijkaard'ın istediği oyun oynanana kadar bu ortasaha yetersizliğini her maç gösterecek, isterse rakip Çemişkezekspor olsun...
    Ama şimdi de herkes çıkıp ´Gerets ile Kalli'nin ne günahı vardı da ortasahada Ayhan, Barış, Topal'la oynadılar. Kalli bunlarla şampiyon olurken Rijkaard neden her maç yeniliyor, Rijkaard başarısız.´ diyecek.
    Gerets zaten bas bas bağırıyordu transfer diye, transfer yapılmadı, GS neredeyse 0 çekecekti CL'de. Kalli nispeten şanslıydı, Linderoth geldi, ama hemen sakatlandı, onun yerine devre arasında Barusso'yu aldılar, transfer açısından sıkıntısı yoktu yani. Buna rağmen Barusso oynamadı, çünkü Mehmet Topal fantastik bir sezon geçirdi. EURO2008 sonrası değeri 10 milyon avro olmuştu bile. Ancak M.Topal mevcut durumun üzerine bir şey ekleyemeyince, üstelik her maç daha da kötü oynayınca fiatı da geriledi, ancak 4,5 milyon avroya satıldı. Bu bile Kalli dönemi ortasahasıyla Rijkaard dönemi ortasahasının aynı olmadığını göstermeli. Ayhan da aynı şekilde, 2008'den beri Ayhan üst üste 2 maç bile değil, 2 devre bile iyi oynamadı. Barış'a değinmek yersiz zaten. Rijkaard'ın en büyük hatası bu züppenin kadroda kalması...
    Rijkaard'ın geçen sene ortasahaya oyuncu almamasını M.Topal'a fazlaca güvenmesiyle açıklayabiliriz, diğer oyuncuların devre arası performansı da etkili olmuş olabilir. Bir risk aldı ve tutmadı. Ama bu sene yönetim neşteri vuracaksa, o ameliyatı yapmayı kendinde hak görecek şeyler yapmalı. GS ortasahasının aslında gayet sıradan bir anadolu takımı hüviyetinde. Takım üst üste 5 pas yapamaz durumdayken suçlanacak kişi, Ledesma'yı pazarlık için 1 ay bekletip, sonra da onu İtalya'nın 3 büyüklerine kaptıran yönetimdir. Önce Rijkaard tam kadro çıksın, sonra bu takım üst üste 5 pas yapamazsa neşter vururlar. Bu durum çok can sıkıcı ama yapılacak bir şey yok, altyapı hazır olana kadar takım transferlerle bir yere varacak, transfer olmazsa da 3.lüğe 4.lüğe talim edecek...

    YanıtlaSil