23 Ağustos 2010 Pazartesi

Concorde'un Son Uçuşu

Concorde'un son uçuşunu hatırlıyorsunuzdur. Kalkışta, sol kanattan sızan benzinin alev almasıyla, teknoloji harikası uçağın dakikalar içerisinde çakılışını. İşte Galatasaray da sezonu alev almış bir kanatla açtı ve dakikalar içerisinde çakıldı. Ama ben size düşüş pozisyonu almanızı söylemiştim.

Galatasaray, Bursa'ya da kaybetti; herkes suçu bir yerlere atarken buldu kendini. Taraftarın tepkisinden anlıyoruz ki baş suçlu yönetim ve özellikle Adnan Sezgin, sonra kazma futbolcular, en son da lütfenden Frank Rijkaard.

Öncelikle belirtmem gerekir ki, Galatasaray'ın bu halinde tüm bu aktörlerin rolü var. Hepsinin de tepki alması normal. Ancak bana göre, lütfenden tepki alan Rijkaard'a biraz torpil geçiyoruz sanki.

Rijkaard ile 1,5 seneye yaklaşıyoruz ve bunun 1 senesi kendisine hiç bir şekilde toz kondurmadığımız bir dönemden oluşuyor. Bu dönemde, Rijkaard gelip bir tokat atsa öbür yanağımız uzattık; kötü giden her şeyden, yönetimi ve futbolcuları sorumlu tuttuk; transfer lazım dedik.

Arkadaş transfer lazım da, 1,5 senede takımın 1 adım yol katetmemesi de biraz ekstrem be. Soruyorum mesela size:

Galatasaray takımı sahada neyi iyi yapar?

İyi hucüm eder.
İyi savunma yapar.
İyi pres yapar.
İyi top yapar.
İyi orta yapar.
İyi kanat akını yapar.
Duran toplarda iyidir.
Sert oynar, fizik gücü iyidir.
Çok koşar.
Uzun taç atar.
Kornerleri tehlikelidir.
Kontraya iyi kalkar.
Rakibi iyi bozar.
İyi şut atar.

Tüm bu yazdıklarımın içerisinde var mı "Evet, bunu iyi yapar" diyebildiğiniz?

Benim yok. Yani, bana göre Galatarasaray'ın karakteri yok. Stoke City deyince bile fizik gücü iyidir, iyi taç atar diyebiliyorum. Konu Galatasaray olunca aklıma gelen hiç bir şey yok.

Elindeki kadro ne olursa olsun, bir teknik adam, 1,5 sene geçirdiği bir takıma bu kişilik belirtilerinden bir tanesini bile kazandıramamışsa ortada bir problem vardır. Çünkü, bu saydığım maddelerin her birisi, tek başına size maç kazandırabilir. Kötü oynarsınız ama duran toplarınız sayesinde bir gol atar maçı alırsınız, rakip sizi boğuyordur da kontranız iyidir. Vardır yani sizi kurtaracak bir şey.

Rijkaard geldi geleli kurtarıcıyı transferde arıyoruz. Nonda olmadı, Keita; o olmadı Jo, o olmadı Elano, o olmadı Misimoviç... Gerçekten, Galatasaray'ın erişebileceği oyuncular arasında bu takımı tek başına toparlayacak bir adam olduğuna inanıyor musunuz?

Galatasaray taraftarının yarısı hala "Kadro bu kadar, Rijkaard ne yapsın diyor". Ben de düne kadar bu yarının içerisindeydim hatta. Ama Hollandalı'nın ilk sezonunda, Bursaspor'un şampiyon olması gayet ironik bence.

Galatasaray'ın sorunu kadroyla sınırlı olamaz. Daha önce de söyledim, eğer 3. sene üstüste Avrupa'da yarı final oynayıp kaybeden bir Rijkaard olsaydı, "kadro oraya kadar" derdik. Ama gel gelelim, elimizde, bıraktım şampiyon olmayı, maç kazanamayan bir takım var. Hatta bu takım geçen sene başında kendi sahasında maçları rahat kazanıyordu; şimdi artık onu da yapamıyor. Bana söyleyin şimdi, Galatasaray kadrosu, Ali Sami Yen'de, Karpati Lviv'i yenemeyecek kadar kötü mü?

Galatasaray ve tüm türk takımları, tarihlerinin en büyük başarılarını, kadrolarındaki yetersiz bir takım oyunculara rağmen kazandılar. Hiç bir Türk takımı Barcelona ya da Chelsea'nin kadrosu gibi kusursuz takımlarla başarı kazanmadı. Hep Sabri'ler, Mustafa Sarp'lar, Aykut'lar oldu o kadrolarda. Herkes birbirinin eksiğini kapattı, takım olundu. Takımlar karakter kazandı, başarı ondan sonra geldi.

Dediğim odur ki, artık transfer beklemeyi bırakın. Artık bu takımdan karakter bekleyin. Bir de lütfen "Rijkaard ne yapsın?" saçmalığını bir kenara koyun. 1,5 sene az değil. Şampiyonluğu geçtim, Avrupa'yı geçtim, maç kazanmayı da geçtim, sahaya çıktığında iyi yaptığı tek bir şey olan bir takım ortaya çıkarmak için 1,5 sene ve Galatasaray tarihinin en büyük transfer bütçesi hiç de az değil.

Bu yüzdendir ki, şu an Concorde'un son uçuşunu izliyoruz. Concorde, görkemli günler gördü; büyük başarılar kazandı ancak bu sefer olmayacak. Benim umudum yok. Umarım yanılırım.

1 yorum:

  1. 2 hafta geçti ama 4 as yok takımda ve transferle dolması gereken 2 mevki var. standart bir teknik direktörün kafasındakileri yaptırması için 6 eksik bence skandal seviyesinde.
    rijkaard da suçlu, ama o da bunalmış takımdan, gözlerinden belli adamın mücadele gücünün kalmadığı. bütün yabancılar rijkaard'ın istediğini yaparken 15 aydır arda ile neskeens kanatta oynayacağım-ortada oynayacaksın kavgası yapıyorlar. al işte bu da kaptanımız, diğer odunlar nasıl saç baş yolduruyordur taktik çalışırken veya maçta. bu odunları buraya dolduran da adnan sezgin, onları burada tutan da adnan sezgin. neskeens'in barış'ı kadroda tutması ancak böyle olur, sezgin müdahelesiyle...

    YanıtlaSil