14 Ağustos 2010 Cumartesi

Açıyoruz

Premier Lig, tam 1 saat sonra, Tottehham-Man City maçıyla açılıyor. Geçen seneki Şampiyonlar Ligi savaşının iki tarafının karşılaştığı açılış maçı gayet çekişmeli bir maç olmaya aday.

Geçen seneki savaşın galibi sıfatıyla bu akşamki maçın ev sahibi Tottenham maçın favorisi gibi dursa da, Spurs'un sezona Everton yaparak* başlayacağını düşünenlerin sayısı da az değil. Ben, Tottenham'ın sezona kötü başlaması için herhangi bir sebep göremiyorum ancak geçen sezona 6 yiyerek başlayan Everton'ın da, böyle berbat bir başlangıç için görünür bir sebebi yoktu. Aklıma gelen tek senaryo, Spurs oyuncularının, geçen sezon başına göre beşe katlanan beklentinin altında ezilmeleri olabilir.

Bu yazı, Redknapp karakteristiğine oldukça aykırı olarak sessiz geçiren Spurs'un, City gibi takım uyumunu sağlama derdi yok. Transferde şu ana kadar sadece Brezilyalı Sandro ile anlaşan Spurs'un sahaya geçen seneden farklı bir diziliş ve taktikle çıkması benim için sürpriz olur. Özellikle kendi sahalarındaki bu maçta City'nin üzerine gidip oyunu domine etmek isteyeceklerdir.

Spurs'ün aksine City, İngiltere'de transfer döneminin en hareketli takımıydı. Toure, Silva, Boateng ve Kolarov ile el sıkışan takım, Balotelli ve Milner transferlerini de bitirmenin eşiğinde. Tüm bu hareketliliğin sonucu olarak City'nin sezona biraz çalkantılı başlaması olası. An itibariyle lejyonerler kışlasından farksız haldeki kadrodan bir takım ortaya çıkması zaman alacaktır. Bunun başarılacağının da garantisi yok gerçi. Aynı Tottenham gibi City'nin de sezona kötü başlayacağını iddia edenlerin sayısı az değil. Mancini, bu akşam geçen seneki takıma benzer bir dizilişle sahaya çıkar da yeni transferleri takıma yavaş yavaş yedirme yoluna giderse pek şaşırmayacağım.

Ligin ilk maçı olduğu için çok fazla maç öncesi analiz olayına girmek istemiyorum çünkü her iki takımın da hazırlık maçlarını izlemedim. Maç ile ilgili istatistiklerden gözüme çarpanlar da, iki takım arasında ligde oynanan son 12 maçın 11'ini Spurs'ün kazanması ve Premier Lig başladığından beri City'nin en çok mağlup olduğu kulübün Tottenham olması. Yine de siz son dakika bahisi oynamayın. İlk maçtır ne olacağı belli olmaz.

*Everton yapmak: Parlak bir sezonun ardından, bir sonraki sezona kötü başlamak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder