2 Temmuz 2010 Cuma

Rezervuar Köpekleri

Bir süredir ortalıkta dolaşan dedikodular doğru çıktı ve Arsenal gün itibariyle İngiltere Rezerv Ligi'nden çekildiğini açıkladı. Bilindiği gibi benzer bir icraata geçen sene Tottenham'da imza atmış, onların ayrılışından sonra Fulham, Stoke ve Birmingham da rezerv takımlarını dağıtabileceklerinin sinyallerini vermişti. Hatta bu gelişmeler, İngiltere Federasyonu'nu, söz konusu ligi yeniden yapılandırmaya mecbur bıraktı. Ancak, bu yenilenme vaadi Arsenal'i tatmin etmemiş olacak ki, kulüp rezerv takımının kapısına kilidi vurdu.

Arsenal gibi, gençlerine haddinden fazla önem veren bir kulübün rezerv ligi ilk terkedenlerden biri olması garip görünebilir ancak bu kararın gerekçesi de bu ligin, söz konusu gençlere hiçbir şey vermeyişi sanırım. Hiçbir rekabetin bulunmadığı, çoğunluğu, genç yetenekler yerine gözden düşmüş oyunculardan oluşan rezerv takımların Arsenal'in zaten süper yetenekli gençlerine hafif geldiği bir süredir yazılanlar arasındaydı. Bu yetenekleri, anlamsız maçlarlarla yormanın bir anlamı olmadığını anlayan kulüp de rezerv takımın fişini çekiverdi. Bu karardan sonra, Arsenal rezervindeki oyunculardan 18 yaş altında olanlar U-18 takımıyla devam edecekken, 18 ve üstü oyuncuları için 2 seçenek kalıyor: Ya A takıma gir ya da kiralan.

Geçen sene Arsenal'in kirada 15 oyuncusu olduğunu düşünürseniz, bu sayının önümüzdeki sezon rekor düzeye çıkacağını öngörebilirsiniz. Kiralıkların yanında, eldeki genç oyunculardan beklenen patlamayı yapamayanlar için de zor günler başlıyor olabilir. Kulüp geçen hafta Luke Ayling, James Dunn, Kerrea Gilbert, Sam Byles ve Rhema Obed gibi genç oyuncularla yollarını ayırdığını açıkladı. Arsenal'in gençleri arasında zaten çetin olan rekabetin, bu karardan sonra ne boyutlara geleceğini kestirmek zor. Tabi ki bu rekabetin kaybedeni kim olursa olsun, sonuçta kazanan Arsene olacak.

Aslına bakarsanız, genç oyuncuları kiralama opsiyonunun güzel bir alternatifi var. Özellikle İspanya Ligi'nde başarıyla uygulanan 'B Takımı' projesi, rezerv lig uygulamasından daha yararlı olduğunu kısa sürede kanıtlamayı başardı. Mücadeleye, İspanya liglerinin dibinden başlayan Barcelona B ve Villareal B takımları, Liga Adelante'ye kadar yükselmeyi başardılar ki, zaten statü gereği burdan öteye gitmeleri de mümkün değil. Barcelona'nın şu an kadrosunda bulunan Xavi, Messi, Puyol, Valdes, Iniesta, Bojan ve Pedro gibi oyuncuların tamamı, zamanında B takımını formasını terletmiş isimler.

B Takımı uygulamasının en büyük avantajı, genç oyunculara gerçek rekabetin yaşandığı liglerde düzenli oynama fırsatı vermesi. Üstüne üstlük bu takımlar, A takımı taraftarlarına da kulübün geleceğini şimdiden izleme fırsatı verdikleri için heyecan verici. Ancak, İngiltere ve İtalya'nın alt liglerinde oynayan takımlar, büyük takımların klonları tarafından daha da aşağıya itilme tehlikesiyle yüzleşmek istemiyorlar. Bu neden bu ülkelerin federasyonları bu uygulamaya henüz izin vermiş değil. Almanya ise B takımlarını yerel liglerde tutarak, ulusal liglerdeki takımların zarar görmesini engelleme yoluna gidiyor. Eğer, Arsenal'in ayrılışı İngiltere Rezerv Ligi'nde bir zincirleme reaksiyona neden olur da 5-6 takım daha bu ligi terkederse FA, B takımı uygulamasını masaya yatırmak zorunda kalabilir.

Her ne kadar B takımı kuramayacak olsa da, Arsenal'in bütün rezerv oyuncularını tek bir takıma, mesela kardeş kulüp Barnet'e, kiralamasının önünde bildiğim kadarıyla bir engel yok. Arsenal rezerv takımı, maçlarını zaten Barnet'in sahasında oynuyordu; komple takımı onlara kiralayalım aynen devam etsinler o zaman. Bence her iki kulübün de kazançlı çıktığı bir alışveriş olur.

Dünya Kupası'ndaki hayal kırıklığının ardından, İngiltere'nin neden genç oyuncu yetiştirmekte zorlandığı, zaten tartışılmaya başlanmıştı. Arsenal'in bu adımından sonra federasyon, genç oyuncular seviyesinde ciddi bir yeniden yapılanmaya gidebilir. Gerçi bana göre, genç 'İngiliz'ler yetiştirmek isityorlarsa ilk yapmaları gereken, ne kadar genç oyuncu varsa hepsini görmezden gelen 'İtalyan'dan kurtulmak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder