7 Temmuz 2010 Çarşamba

Oranje Is De Kleur Van GekteTurnuva başından beri her Hollanda maçında, "Aha şimdi tıkandılar işte" dediğim bir nokta oluyor. Gelin görün ki, her seferinde, benim bu lafı etmemi takip eden 10 dakika içerisinde Hollanda rakibini çökertiyor. Portakalların çok iyi oynamıyor gibi gözükürken goller bulup maç kazanmasını "şans" ile açıklamak mümkün ancak sadece şansın yardımıyla dünya kupası tarihinde 6'da 6 yapan ilk takım olunmuyor. Van Persie ve Robben hariç, 8 oyuncusuyla sürekli olarak savaşan takım aslında biraz da kendi şansını kendisi yaratıyor.

Daha önce, Statik Portakal'da bahsettiğim için Hollanda'nın oyun planı hakkında tekrar yazma gereği görmüyorum. Hollanda turnuvaya erken veda etseydi, Aynı Brezilya örneğinde olduğu gibi, bütün medya göze hoş gelen futboldan ödün veren Bert Van Marwijk'i topa tutacaktı. Neyse ki, statik portakal formülü istenen sonuçları aldı da Van Marwijk gereksiz yere giyotine gitmedi. Benzer bir formülle başarısız olan Dunga da bana göre haksız yere eleştiriliyor. Hala, "Ronaldinho kadroya nasıl giremez?" diye sayıklayanlar varsa kendilerine bu linki takip etmelerini öneriyorum.

Konuyu fazla dağıtmadan kısa keseyim. Hollanda, 6 maç üstüste kazanarak finale adını yazdırdı ve senelerdir beklediğin noktaya çok yaklaştı. Ancak takımın hala sol açığı ve forvetinden hiç yararlanamıyor oluşu kaygı verici. Şu an oynadıkları futbol fazlasıyla Sneijder ve Robben'in performanslarına endeksli. Onlar için iyi haber, normal sezonun son maçını beraber oynayan bu ikilinin Temmuz ayına girdiğimiz bu günlerde hala formlarını koruyor olmaları. Eğer Hollanda şampiyon olursa, Sneijder bu turnuvanın MVP'si olacak ve bu onuru sonuna kadar hak edecek.

Hollanda için kaygı verici bir başka nokta da defans disiplininden oyunun bazı bölümlerinde kopuyor olmaları. Brezilya maçında yedikleri golde uyuyan takım savunması, aynı hatayı dün akşam Uruguay'ın golünde yaptı. Forlan sol kanattan içeriye doğru bindirdiğinde, Hollanda defansı ve orta sahası arasında 20 metre boşluk vardı. Diğer yarı finalden kim gelirse gelsin, son maçta Hollanda bu tip hataları pahalıya ödüyor olacak.

An itibariyle, takım oyunu olarak baktığımızda Hollanda, Almanya'nın ardından turnuvanın en iyi 2. takımı. Bu iki ekip arasındaki fark ise Almanların daha az hata yapıyor ve sahadaki 11 adamdan da maksimum verimi alıyor oluşu. Hollanda, şu ana kadar yaptığı hatalardan ve verimsiz oyunculardan doğan boşlukları, ekstra mücadele ederek doldurmayı başardı. Bunu finalde de yapmamaları için hiçbir neden yok. Hatta daha da iyisini yapıp hatasız ve %100 verimli bir oyun da oynayabilirler, ki bunu yaptıkları takdirde dünyadaki bütün portakallara kafayı yedirtirler. Portakal, harbiden de deliliğin rengi olur o zaman.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder