7 Temmuz 2010 Çarşamba

Önce Karnınızı Doyurun

Yabancı basında çıkan, 'Barcelona ve Cesc' merkezli haberleri bayağıdır görmezden geliyordum. Mesela, geçen hafta Pique, Fabregas'ın milli takım kampında Barca'lı oyuncularla vakit geçirmesinin bu transferi kaçınılmaz hale getirdiğini filan açıkladı. Adamlar Dünya Kupası yarı finali oynayacaklar; bir oyuncuları, diğerinin transferi hakkında atıp tutmaktan çekinmiyor. Başlarındaki hocada da "Arkadaş işinize bakın" diyecek yürek yok. İlginç.

Dün de Barcelona'nın yeni başkanı Sandro Rossell'in, Arsenal'in Cesc için istediği paranın fazlalığından yakındığı hakkında birkaç haber okudum. Bizim Rossell, "Fabregas'a 50-60 milyon euro vermeyiz!" diyordu. "Paşa keyfin bilir Sandrom" dedim geçtim.

Gel gelelim, bugün ortaya çıktı ki Sandro Rossell'in Cesc hakkındaki açıklamasında bir harf eksikmiş. Doğrusu "Fabregas'a 50-60 milyon euro veremeyiz!" olacakmış. Gün itibariyle Barcelona, futbolcu alacaklarını ödeyecek nakte sahip olmadığı için 150 milyon euroluk bir kredi başvursunda bulunmuş durumda. Kulübün, geçen sene 25 milyon euroya aldığı Chygrynskiy'i, €10m zararla Shaktar'a geri yollamasının sebebi de içerisinde bulunulan likidite sıkışıklığından başka birşey değil.

Chygrynskiy'e €25m, İbrahimoviç'e €45m derken, Barcelona'nın giderleri son 1 sene içerisinde %18 artarak €429m seviyesine çıkarken, kulübün gelirleri de %10 artarak €445 milyona yükselmiş durumda. Bu rakamlara, şu ana kadar Villa'ya ödenen €35m ve Shaktar'dan gelen €15m'yu eklerseniz kulübün bugünkü finansal tablolarının zarar gösterdiğini hesaplamanız zor değil.

Diyeceğim odur ki, futbolcuların maaşlarını ve şampiyonluk primlerini vermek için kredi çekmek zorunda kalan bir kulübün, Avrupa'nın en yetenekli genç orta saha oyuncularından birini, paraya ihtiyacı olmayan bir kulüpten söküp alması bana pek mümkün gözükmüyor. Bu yüzdendir ki Sandro kardeşimiz ağlıyor: "Arsenal fiyat arttırdı". Yazık, içim acıdı bak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder